Ing. Vít Hofman | SAW - Logo (www.sawuh.cz)
SAWAPP - cloudová aplikace ke správě pracovnělékařských prohlídek

Pracovní úraz na cestě k lékaři a zpět

Autor článku: Ing. Vít Hofman
Datum publikování: 5. 7. 2018
Kategorie příspěvku: ,
4.5
(2)

Zaměstnankyně byla vyslána na periodickou pracovnělékařskou prohlídku ke smluvnímu poskytovateli pracovnělékařských služeb (tj. k firemnímu lékaři), jehož ordinace byla mimo pracoviště zaměstnavatele. Podstoupila vyšetření a cestou od lékaře k zaměstnavateli, upadla a zlomila si nohu.  Mohlo v tomto případě jít o pracovní úraz na cestě k lékaři a zpět?

Myslíte, že se skutečně jednalo o pracovní úraz?


Definice pracovního úrazu

Dle Zákoníku práce platí následující:

Pracovním úrazem pro účely tohoto zákona je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

Uvedený úraz první část výše uvedené definice naplňuje a teď jen zbývá otázka, zda se jedná o plnění pracovních úkolů nebo o přímou souvislost s tímto plněním. Co je a co není v přímé souvislosti s plněným pracovních úkolů, definuje § 274, Zákoníku práce v účinném znění. Definice zní následovně:

V přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů jsou úkony potřebné k výkonu práce a úkony během práce obvyklé nebo nutné před počátkem práce nebo po jejím skončení a úkony obvyklé v době přestávky v práci na jídlo a oddech konané v objektu zaměstnavatele a dále vyšetření u poskytovatele zdravotních služeb prováděné na příkaz zaměstnavatele nebo vyšetření v souvislosti s noční prací, ošetření při první pomoci a cesta k němu a zpět.

Takovými úkony však nejsou cesta do zaměstnání a zpět, stravování, vyšetření nebo ošetření u poskytovatele zdravotních služeb ani cesta k němu a zpět, pokud není konána v objektu zaměstnavatele.

Z výše uvedeného je zřejmé, že rozhodujícím faktorem je, umístění ordinace poskytovatele. Pokud je ordinace mimo objekt zaměstnavatele, o pracovní úraz jít nemůže. Naopak, pokud je, pracovní úraz může být uznán. Pracovní úraz na cestě k lékaři tedy může, ale také nemusí být uznám. Každý je nutno posuzovat individuálně.


Pracovní úraz na cestě k lékaři a zpět - ano či ne?

V úvodu uvedený úraz zaměstnankyně tedy jako pracovní úraz uznán být nemůže.

Nutno podotknout, že zaměstnavatel nemá možnost pracovní úraz na cestě k lékaři a zpět ovlivnit a bylo by tedy nespravedlivé požadovat po něm jeho plnou odpovědnost.

Byl pro vás článek užitečný?

Klikněte na hvězdičky pro ohodnocení článku.

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo článek ohodnotí. Děkuji.

Pokud se vám článek líbil...

Sledujte mě na sociálních sítích.

Omlouvám se, že pro vás nebyl tento článek užitečný a děkuji za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte mně, jak mohu tento článek vylepšit.

Komentáře k příspěvku

One comment on “Pracovní úraz na cestě k lékaři a zpět”

  1. Dobrý den,
    zranění zaměstnankyně popsané v dotazu je nutné posoudit jako pracovní úraz.
    Odůvodnění:
    1. Ustanovení § 274 ZP, na konci první věty ,,a dále vyšetření u poskytovatele zdravotních služeb prováděné na příkaz zaměstnavatele nebo vyšetření v souvislosti s noční prací, ošetření při první pomoci a cesta k němu a zpět." přímo dopadá na posuzovaný případ (jednalo se o vyšetření u ,,závodního lékaře").
    2. Především bych chtěl upozornit na formulaci ,,a cesta k němu a zpět".
    Pokud by na návštěvu závodního lékaře dopadala věta druhá, tak by tato formulace (ve větě první), neměla žádný smysl.
    3. Vysvětlení: Věta druhá se týká ošetření/vyšetření zaměstnance v soukromém režimu, tzn. např. návštěva zubaře.
    4. Závěr: Na vyšetření/ošetření zaměstnance z důvodů pracovních je nutné pohlížet jako na pracovní cestu, tzn. pracovním úrazem může být zaměstnanec postižen po celou dobu pohybu zaměstnance mimo pracoviště. Jinak řečeno, zaměstnanec má úraz v areálu firmy, na cestě k závodnímu lékaři, u lékaře i na cestě zpět a pochopitelně i v areálu.
    Zaměstnanec kráčející k zubaři, má pracovní úraz jen po závoru areálu (v areálu), potom už nikoliv a pracovní úraz může mít až se vrátí od zubaře, po vstoupení do areálu (za závoru/dveře areálu), ve kterém pracuje.
    Zpracoval: Zdeněk Šenk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rubriky

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

SAWAPP - cloudová aplikace ke správě pracovnělékařských prohlídek

Kontaktní informace

Ing. Vít Hofman

IČO: 020 65 681
DIČ: CZ8602215072
Města Mayen 1536
686 01 Uherské Hradiště
Obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Prohlášení o zásadách Cookies (EU)
cart