Ing. Vít Hofman | SAW - Logo (www.sawuh.cz)

Lampiony štěstí a svědomí prodejců

Autor článku: Ing. Vít Hofman
Datum publikování: 3. 2. 2020
Kategorie příspěvku: , ,
0
(0)

Nedávno jsme na webu BOZPforum.cz řešili problematiku lampionů štěstí a jejich bezpečnosti, tedy spíše nebezpečnosti (celý článek).

Lampiony štěstí působí po celém světě, kde se používají, spoustu problémů v podobě požárů. V Česku je známý požár střechy objektu v centru Zlína, kde škoda dosahovala ke třem milionům korun. V Německu došlo k obrovským škodám, když jeden z lampionů vypálil přístaviště jachet.

Velmi krutý byl případ z počátku Nového roku 2020, kdy lampiony štěstí zapálili pavilon opic jedné z německých ZOO. V pavilonu tehdy uhořelo více než 30 zvířat, zejména šimpanzů, goril, orangutanů, kaloňů a různých druhů ptáků. Šlo o nepředstavitelnou tragédii.

Co je zarážející, je nečinnost státních orgánů. Lampiony štěstí v Česku prakticky není možné legálně pouštět. Nesmějí být vypouštěny ve vzdálenosti do 50 km od mezinárodního letiště. Síť mezinárodních letišť v Česku je přitom poměrně hustá (pozn.: většina z nich není veřejných a nenabízejí komerční lety).

Mapa mezinárodních letišť ČR s vyznačením zón, kde nesmí být lampiony vypuštěny, viz obrázek níže.

To mě vedlo k akci. Největším prodejcům lampionů štětí v ČR jsem odeslal email s dotazem, zda o rizicích lampionů štěstí ví, zda zaznamenali nešťastnou událost v ZOO a zda i přesto hodlají podporovat prodej lampionů v ČR. Reakce obchodů budu postupně zveřejňovat, pokud nějaké budou, níže.

Jako první zareagoval obchod UNI HOBBY a.s.

UNI HOBBY a.s. reagovalo velmi pohotově, zjevně bez velkého uvažování. Zhodnotili fakta o lampionech a rozhodli se reagovat. Reakce UNI HOBBY a.s. mě velmi mile překvapila a popravdě řečeno jsem takovou reakci a tak rychle vlastně ani nečekal. Důležitou část z reakce cituji níže:

Díky Vašemu upozornění jsme dnes vydali pokyn, aby byl tento sortiment okamžitě stažen z nabídky a prodeje na jednotlivých marketech. To se v tuto chvíli děje a předpokládám, že se v budoucnu již s témto sortimentem u nás nesetkáte.

Tak kdo bude další?

Další prodejci a jejich vyjádření

Nechci nikoho konkrétního poškodit, proto jsem se rozhodl nezveřejnit konkrétní názvy obchodů. Po třech dnech se většina oslovených vyjádřila a všichni více méně stejným způsobem, ve smyslu:

Prodejem lampionů neporušujeme žádné právní předpisy. Prodej je legální. Zákazníci jsou upozorněni na rizika a způsob použití v návodu výrobce. To, že zákazník nerespektuje pokyny výrobce, to není náš problém. O rizicích víme. Lampiony štěstí proto už jen doprodáme a dále nebudeme nabízet.

Jen bych rád podotknul, že každý jeden prodaný lampion štěstí může způsobit fatální škodu!

Byl pro vás článek užitečný?

Klikněte na hvězdičky pro ohodnocení článku.

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo článek ohodnotí. Děkuji.

Pokud se vám článek líbil...

Sledujte mě na sociálních sítích.

Omlouvám se, že pro vás nebyl tento článek užitečný a děkuji za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte mně, jak mohu tento článek vylepšit.

Komentáře k příspěvku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rubriky

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

  1. Dobrý den pane Hofmane, děkuji za velice podnětné webové stránky, na kterých většinou najdu výborně vysvětlené otázky z oblasti BOZP.…

Kontaktní informace

Ing. Vít Hofman

IČ: 020 65 681
DIČ: CZ8602215072
Zerzavice 2146
686 01 Staré Město
Obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Prohlášení o zásadách Cookies (EU)
cart