Služby bezpečnostního technika

Služby bezpečnostního technika
0
(0)

Podnikáte a tušíte, že byste měli řešit i oblast bezpečnosti práce? Pak možná Váháte, zda využít služby bezpečnostního technika. Tímto článkem se Vám pokusím zjednodušit život. Popsat, koho vlastně máte hledat a proč. A zejména, co po takovém bezpečákovi vlastně chtít a jak si ohlídat, že plní to, co plnit má.


BOZP řešit svépomoci nebo hledat bezpečáka?

Poměrně jednoduchá odpověď. Pokud se orientujete v problematice:

 • řízení rizik (znáte např. metodiky pro identifikaci nebezpečí a hodnocení rizik),
 • pracovnělékařských služeb (znáte povinnosti smluvního lékaře, znáte periody lékařských prohlídek apod.),
 • kategorizace prací (víte, které práce jsou pracemi rizikovými a znáte jednotlivé rizikové faktory),
 • školení BOZP (dokážete připravit obsah školení a dle něj dostatečně efektivně školení provést),
 • poskytování osobních ochranných pracovních prostředků (znáte rozdíl mezi obuví kategorie S3 a O1?),
 • kontrol a revizí technických zařízení (víte, kdo, kdy a jak má co kontrolovat?);
 • právních a ostatních předpisů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,

pak můžete bezpečnost práce řešit bez problémů i svépomoci.

V opačném případě, kdy Vám výše uvedené oblasti příliš mnoho neříkají, rozhodně vyhledejte odbornou pomoc!

I zákon Vám tuto povinnost ukládá. Pokud máte 25 a více zaměstnanců, bezpečáka musíte mít bezpodmínečně. A do 25 zaměstnanců jej musíte mít, pokud nemáte dostatečné znalosti oboru. Viz otázky výše.


Bezpečnostní technik – terminus netechnikus

Pokud byste našli bezpečnostního technika, dost možná to nebude ten odborník, kterého hledáte. Bezpečnostní technik dle našich právních předpisů je odbornou osobou, která působí při báňských činnostech.

Vy hledáte odborně způsobilou osobu k zajišťování úkolů prevence rizik v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Ano. Poněkud krkolomný název, ale i to k našemu  právu patří. Ve zkratce se tyto osoby často označují jako OZO BOZP nebo OOZ BOZP či OZO prevence rizik. I to je důvodem, proč většina laické a pololaické veřejnosti stále používá označení bezpečnostní technik. A to i když ví, že je toto označení nepřesné.


Služby bezpečnostního technika – jak na ně?

Podnikám. Vím, že musím mít bezpečáka, ale co po něm chtít?

Každý odborník se na to dívá trochu jinak. Zpravidla trochu s přihlédnutím k tomu, co ho baví a co nebaví. Osobně si ale myslím, že pokud jsou Vaše znalosti problematiky bezpečnosti práce takové, jako u většiny podnikatelů – tedy velmi malé, měli byste žádat minimálně následující služby bezpečnostního technika:

 1. nastavení systému řízení rizik (musí se jednat o soustavný proces a je tedy nanejvýše vhodné, domluvit se na periodickém plnění a rovněž, na Vašem zapojení do procesu!)
 2. zařazení prací do kategorií (řeší se s hygienou a často vyžaduje provedení měření rizikových faktorů pracovních podmínek akreditovanou laboratoří)
 3. zavedení  systému pracovnělékařských služeb (od dohledu nad uzavřenou smlouvu, po nastavení systému a period lékařských prohlídek, formulářů, až po zajištění dohledu lékaře a problematiku školení první pomoci)
 4. zavedení systému poskytování osobních ochranných pracovních prostředků (řádný výběr dle hodnocení rizik – hodnocení musí být doložitelné písemně, až po stanovení pravidel při používání OOPP)
 5. vypracování zákonné dokumentace bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (více o dokumentaci v článku: Dokumentace bezpečnosti práce (BOZP)). Zde vždy doporučuji, abyste si všechny dokumenty přečetli a prověřili tak, že se nejedná o obecné balasty, ale dokumenty určené a vypracované pro vaše podmínky podnikání!
 6. zavedení systému školení o právních a ostatních předpisech bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (případně včetně provedení školení a ověření znalostí)
 7. zavedení systému kontrol, revizí a zkoušek nejen technických zařízení, strojů, přístrojů a nářadí, ale i dalších preventivních úkonů na úseku BOZP (např. roční prověrka BOZP)
 8.  vaše důkladné seznámení se zavedenými systémy řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Pokud Vás cokoliv k problematice služeb bezpečnostního technika zajímá, neváhejte se ptát do komentářů pod článkem. Případné dotazy Vám rád zodpovím.

Úkoly bezpečnosti práce se vždy snažím plnit s maximální precizností a rovněž přiměřeně s ohledem na konkrétní podmínky daného podnikání a jeho rizikovost. Služby bezpečnosti práce zajišťuji od A po Z. Rád pomohu udělat i Vaše podnikání bezpečnějším!

Byl pro vás článek užitečný?

Klikněte na hvězdičky pro ohodnocení článku.

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo článek ohodnotí. Děkuji.

Pokud se vám článek líbil...

Sledujte mě na sociálních sítích.

Omlouvám se, že pro vás nebyl tento článek užitečný a děkuji za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte mně, jak mohu tento článek vylepšit.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to Top