Ing. Vít Hofman | SAW - Logo (www.sawuh.cz)
SAWAPP - cloudová aplikace ke správě pracovnělékařských prohlídek

Směrnice pro noční práce - vzor dokumentu BOZP ke stažení

Vykonávají Vaši zaměstnanci práci v noční době? Pak nezapomeňte na stanovení a respektování opatření, majících za cíl eliminovat negativní důsledky práce v noci. Stanovte si opatření vnitřní směrnicí. Seznamte s ní prokazatelně zaměstnance. Ušetřete čas a využijte vzorové směrnice SAW!

99  s DPH / 82  bez DPH

Katalogové číslo: saw_12a01.1.1 Kategorie: , Štítky: , , , ,

Co to je noční práce?

Noční práci definuje Zákoník práce. Je to práce zaměstnance, která je vykonávána v noční době, tedy mezi 22:00 a 6:00 hodinou. Z pozice zaměstnavatele je důležité, vydat směrnice pro noční práce, stanovit jimi opatření k zajištění bezpečnosti a seznámit s nimi všechny dotčené zaměstnance.

 

Proč mít směrnice pro noční práce?

Noční práce je pro člověka fyziologicky nepřirozená. Člověk je od přírody nastaven tak, aby v noční dob odpočíval (spal). I právní předpisy na toto myslí a proto považují noční práci za práci se zvýšeným rizikem. Za jistých okolností se dokonce může jednat o práci kategorie třetí, rizikové. Rovněž jsou pro zaměstnance, pracující v noci, stanoveny zvláštní požadavky na ověření jejich zdravotní způsobilosti. Zejména je vyloučeno, aby zaměstnanec pracující v noci, trpěl některou z následujících poruch a nemocí:

  1. záchvatovité a kolapsové stavy,
  2. prognosticky závažné duševní poruchy a poruchy chování,
  3. prognosticky závažné nemoci kardiovaskulárního a dýchacího systému,
  4. prokázaná současná alkoholová nebo drogová závislost.
  5. Z právních předpisů však vyplývají i další nutná opatření, která musí zaměstnavatel, pro zaměstnance pracující v noci, zajistit.

Jako nejlepší variantou se proto jeví, veškerá opatření stanovit písemně - směrnicí a dotčené zaměstnance s ní prokazatelně seznámit.

 

Proč je práce v noci riziková?

Důvodů je hned několik. Tím hlavním je zřejmě fakt, že člověk je od přírody "naprogramován" tak, aby v noční době odpočíval, regeneroval a spal. Pokud se přírodě postavíme, logicky se to musí projevit. Noční práce tak může mít zejména vliv na poruchu spánku a s tím spojené nejen psychické potíže (od nepohody až po stres, úzkosti a deprese), ale také fyzické obtíže, kdy tělo nedokáže dostatečně regenerovat.

Dalším projevem je zvýšená únava, ať už právě z důvodu poruch spánku a tím nedostatečného odpočinku nebo zkrátka vzniklá tím, že tělo si přímo říká o spánek v noční době. Zvýšená únava může mít velký vliv na soustředění člověka, koordinaci pohybů, logické myšlení a některé další aspekty, přímo ovlivňující schopnost bezpečně vykonávat práci. Zejména náročné a nebezpečné jsou práce, kdy je nutno se koncentrovat, soustředit a provádět přesné pohyby.

Někteří jednotlivci si na noční režim zvyknou lépe, jiní hůře a je i spousta takových, kteří si na něj nezvyknou nikdy.

 

 

Další informace

Format

Narocnost

Podminky

Predpisy

Prokoho

Stran

Typ Produktu

,

Upravitelnost

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Směrnice pro noční práce - vzor dokumentu BOZP ke stažení“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat...

SAWAPP - cloudová aplikace ke správě pracovnělékařských prohlídek

Kontaktní informace

Ing. Vít Hofman

IČO: 020 65 681
DIČ: CZ8602215072
Města Mayen 1536
686 01 Uherské Hradiště
Obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Prohlášení o zásadách Cookies (EU)
cart