Ing. Vít Hofman | SAW - Logo (www.sawuh.cz)
SAWAPP - cloudová aplikace ke správě pracovnělékařských prohlídek

Bezpečnostní předpis pro tlakové láhve [MPBP]

Provozujete-li tlakové nádoby na technické plyny (tlakové láhve), tedy Vaši zaměstnanci nakládají s těmito láhvemi, musíte mít vypracován místní provozní bezpečnostní předpis pro tlakové láhve. Tento je, sice nepřímo, přesto vyžadován nařízením vlády a ČSN. Není nic snadnějšího, než využít vzorový místní provozní bezpečnostní předpis ke stažení od SAW!

169  s DPH / 140  bez DPH

K čemu místní provozní bezpečnostní předpis slouží?

Místní provozní bezpečnostní předpis pro tlakové láhve, přesněji tedy pro tlakové nádoby na technické plyny, slouží ke stanovení jasných pravidel, jak bezpečně s tlakovými láhvemi nakládat - zejména tedy tyto dopravovat, manipulovat s nimi a vyprazdňovat je.

 

Kdo musí předpis mít?

Požadavek na vypracování místního provozního bezpečnostního předpisu plyne jednak z obecně závazného požadavku NV č. 378/2001 Sb., úz, a dále také z ČSN 07 8304. Jinak řečeno, každý zaměstnavatel, který provozuje tlakové nádoby na technické plyny, musí zajistit vypracování předpisu a seznámení zaměstnanců, kteří s nádobami nakládají, s jeho obsahem.

Ideální formou seznámení je odborné školení osob nakládajících s tlakovými láhvemi.

 

Co místní provozní bezpečnostní předpis pro tlakové láhve obsahuje?

Kromě základních věcí, jako je zejména vymezení odpovědností a povinností jednotlivých osob, předpis obsahuje také pokyny pro skladování lahví, manipulaci s nimi a zakázané činnosti s nimi. Kromě toho také uvádí charakteristiky pro jednotlivé užívané plyny a informace o bezpečnostním značení lahví. Přehledně a graficky je zde znázorněno barevné značení lahví, dle druhu plynu.

 

Proč musí být pro tlakové láhve zvláštní předpis?

Tlaková zařízení, včetně tlakových nádob na technické plyny, jsou zařízení představující zvýšenou míru ohrožení lidských životů a zdraví. To je také důvod, proč je nutno bezpečnosti jejich provozu věnovat zvláštní pozornost a pravidla zapracovat do písemného dokumentu. Takový dokument pak slouží zejména obsluze lahví, tedy zaměstnancům kteří s lahvemi nakládají a je podkladem pro školitele.

Rizika spočívají zejména ve vysokém tlaku plynů uložených v jednotlivých lahvích. Zde hrozí zejména riziko poškození láhve a např. ustřelení ventilu nebo prudký výron plynu a zasažení obsluhy. Je tedy nutno věnovat zvýšenou pozornost zásadám bezpečné manipulace s lahvemi.

Mezi další související rizika, patří samotný obsah lahví. Plyny mohou mít často nebezpečné vlastnosti - hořlavost, výbušnost, toxicitu, žíravost apod. I s těmito riziky je nutno počítat.

Využijte vzorový místní provozní bezpečnostní předpis pro tlakové láhve ke stažení a stanovte tak jasná pravidla.

Další informace

Typ Produktu

Format

Narocnost

Podminky

Predpisy

,

Prokoho

, , , ,

Stran

Upravitelnost

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Bezpečnostní předpis pro tlakové láhve [MPBP]“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat...

SAWAPP - cloudová aplikace ke správě pracovnělékařských prohlídek

Kontaktní informace

Ing. Vít Hofman

IČO: 020 65 681
DIČ: CZ8602215072
Města Mayen 1536
686 01 Uherské Hradiště
Obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Prohlášení o zásadách Cookies (EU)
cart