Ing. Vít Hofman | SAW - Logo (www.sawuh.cz)
SAWAPP - cloudová aplikace ke správě pracovnělékařských prohlídek

Může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři?

Autor článku: Ing. Vít Hofman
Datum publikování: 8. 12. 2017
Kategorie příspěvku: ,
5
(11)

Ne vždy je nutné, abyste zaměstnance vyslali na pracovnělékařskou prohlídku k Vašemu smluvnímu poskytovateli pracovnělékařských služeb, i když tohoto mít musíte. Víte ale, kdy může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři? A naopak, kdy jej opravdu musíte vyslat ke smluvnímu poskytovateli?

V případě, že zaměstnanec nevykonává žádnou "rizikovou" práci, ale provádí, řekněme normální, obyčejnou, všeobecně známou a běžnou činnost, může jít na prohlídku ke svému registrujícímu lékaři - tj. k "obvodnímu lékaři."

Zákon přitom tyto "bezpečné" práce jasně definuje, tedy spíše definuje práce, které tak úplně bezpečné nejsou.


Podmínky, které musí být splněny

Aby zaměstnanec mohl na lékařskou prohlídku ke svému registrujícímu lékaři,musí být splněny níže uvedené dvě podmínky:

 1. Práce musí být zařazena výlučně do kategorie 1;
 2. Součástí práce nesmí být činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny vyhláškou č. 79/2013 Sb., nebo jinými právními předpisy.

Kategorie práce je poměrně jasná a zde asi není nad čím polemizovat. Mnohem zajímavější je však bod 2. Výčet činností, které znemožňují, aby zaměstnanec absolvoval lékařskou prohlídku u svého registrujícího lékaře, uvádím níže v tabulce níže a to včetně period lékařských prohlídek dle těchto činností.

Činnosti, pro které NE-může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři

WordPress Tables Plugin

Nevím, zda může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři - co teď?

Pokud si nejste jisti, zda může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři, bez obav se ptejte v komentářích pod článkem, rád Vám odpovím. A pokud stále nemáte jistotu, doporučuji raději prohlídku provést u smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb.


Vyšlete zaměstnance k lékaři se správnými papíry

Ať zaměstnance vyšlete k jeho registrujícímu lékaři nebo ke svému firemnímu, využijte vzorový formulář žádosti o pracovnělékařskou prohlídku, včetně vzoru lékařského posudku a vzoru prohlášení zaměstnance, kterým se vzdá možnosti přezkoumání lékařského posudku.

Byl pro vás článek užitečný?

Klikněte na hvězdičky pro ohodnocení článku.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 11

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo článek ohodnotí. Děkuji.

Pokud se vám článek líbil...

Sledujte mě na sociálních sítích.

Omlouvám se, že pro vás nebyl tento článek užitečný a děkuji za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte mně, jak mohu tento článek vylepšit.

Komentáře k příspěvku

48 comments on “Může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři?”

 1. Dobrý den,
  zaměstnavatel mě poslal na pracovně lékařskou prohlídku. Nemá žádného firemního doktora, zaměstnanci si vstupní prohlídku řeší u svého praktika. Můj praktik, mi však vstupní prohlídku udělat nechce z důvodu, že i když spadám do kategorie rizik 1, tak mám uvedeno řízení motorového vozidla. K vůli tomu prý nemůže bez smlouvy se zaměstnavatelem provést prohlídku. Chtěl bych vědět na čí straně je pravda, když všem předchozím zaměstnancům prohlídka šla udělat bez problému u jiného doktora.

  Děkuji moc za odpověď, případně budu moc rád, za nalezení konkrétního paragrafu, který nedovoluje prohlídku od praktika v kategorii 1, pokud je součástí práce řízení služebního vozu.

 2. Dobrý den,

  je prosím možné mít vstupní prohlídku od obvodního lékaře u zaměstnance, který pracuje ve skladu pouze s paletovym vozíkem? Dekuji.

  1. Dobrý den,

   na vaši otázku nelze odpovědět.
   Záleží, do jaké kategorie je práce zaměstnance zařazena (musí být kategorie 1) a pak také, zda nejsou pro práci stanoveny další podmínky zdravotní způsobilosti jinými právními předpisy.
   Např. jen občasná manipulace s břemeny o váze více, než 30 kg (muži) / 20 kg (ženami) znamená automaticky kategorii práce 2.
   Požadavky jiných právních předpisů, jsou např. uvedeny ve vyhlášce č. 79/2013 Sb. v příloze. Zde zase stačí, aby zaměstnanec pracoval v noci a už nestačí prohlídka od obvodního lékaře. Nebo např. aby v rámci své práce vykonával také obsluhu tlakové nádoby stabilní, např. kompresoru.

   Nejlepší radou, kterou vám mohu dát, je najít si osobu odborně způsobilou v prevenci rizik ("bezpečáka") a ve spolupráci s ním nastavit řádně pravidla.

   S pozdravem, Vít Hofman

 3. Dobrý den.
  Zaměstnavatel potřebuje provést mimořádnou lékařskou prohlídku. A to na základě toho, že zaměstnanec tvrdí, že není schopen výkonu práce, ale sám o sobě lékařskou prohlídku absolvovat nechce.

  Zaměstnavatel mu ji tedy zřejmě nařídí.

  Zaměstnavatel trvá na svém poskytovateli pracovně-lékařských služeb (bez ohledu na zařazení zaměstnance do kategorie, jinak je ve 2. kategorii). Může to zaměstnanec odmítnout a trvat na svém praktickém lékaři? Případně z jakého konkrétního ustanovení vyplývá, že si zaměstnanec nemůže vybírat a musí respektovat rozhodnutí zaměstnavatele o volbě lékaře? Moc děkuji.

  1. Dobrý den,

   zaměstnanec si lékaře pro účely posuzování své zdravotní způsobilosti k práci nevybírá. Zaměstnavatel pouze může (ale nemusí), v určitých případech, zajistit některé úkoly prostřednictvím registrujícího lékaře zaměstnance, viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-373#p54-2-b

   Zaměstnanec je dále povinen: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-373#p56-1 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262#p106-4-b

 4. Dobrý den, máme inženýra, který se vrací po dvou měsících z neschopenky, má vše v kategorii 1, mlže i na mimořádnou prohlídku ke svému lékaři, nebo musí k našemu, kam posíláme dělníky v kategorii 3.

 5. Dobrý den,

  zaměstnáváme lidi na těchto pozicích: svářeč, soustružník, zámečník, frézař, dělník. Je možné, aby periodickou prohlídku absolvovali u svého praktického lékaře? A potřebují před jeho návštěvou i návštěvu ušního, popřípadě nějakého dalšího doktora?
  Moc děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, na vaši otázku neznám odpověď. To záleží na mnoha faktorech. Např. na kategorizaci prací, na tom, zda jsou součástí práce vašich zaměstnanců profesní rizika nebo se na jejich práce vztahují požadavky jiných právních předpisů.
   Odhadem minimálně svářeč k "obvoďákovi" na prohlídku nemůže.
   Vyšetření sluchu podstupují zaměstnanci, kteří pracují v riziku hluku. Jak máte zhodnocené toto riziko? Jaké úrovni hluku jsou při práci zaměstnanci vystavení (dle protokolu měření?).
   Doporučuji vám např. tento článek: https://www.bozpforum.cz/2020/01/22/kategorizace-praci-aneb-proc-ji-nikdo-nema-rad/

 6. Dobrý den,
  mám nastoupit jako asistentka ředitele do ZŠ a nechci jít na vstupní prohlídku v místě bydliště.
  Je možné navštívit mého obvodního lékaře, nebo požádat o lékaře v jiném městě? Děkuji za odpověď

  1. Jako asistent ředitele ZŠ pravděpodobně bude vaše práce zařazena do kategorie 1. Po novele vyhlášky od ledna tohoto roku, vypadlo riziko ohrožení zdraví (dnes profesní riziko): "Práce ve školách..." a neznám ani jiný právní předpis, který by požadavky na pracovnělékařskou prohlídku pro vaši profesi stanovil. Tohle ale jen odhaduji.
   Tj. zřejmě nemusí být nutné, absolvovat pracovnělékařskou prohlídku u smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb školy. Zaměstnavatel se tedy řídí písm. b), odst. (1), § 54, zákona č. 373/2011 Sb., úz.
   To znamená, že záleží jen a čistě na zaměstnavateli, zda vás na prohlídku odešle ke svému smluvnímu poskytovateli nebo k vašemu registrujícímu ("obvodnímu") poskytovateli. Vy si ale vybírat nemůžete.

 7. Dobrý den,
  k této odpovědi:

  Dobrý den, chápete to správně, ale pouze za předpokladu, že finanční manažer řídí vozidlo jako obvyklou součást výkonu práce.
  Na tu otázku si musíte odpovědět a být schopen si ji případně obhájit, sám.
  Jezdí-li denně, asi není pochyb.
  Jezdí-li několikrát týdně, asi není pochyb.
  Jezdí-li několikrát do měsíce, asi už se dá polemizovat.
  Nejezdí-li pravidelně každý měsíc, asi už to nebude úplně obvyklá činnost.

  jsem se chtěl zeptat, zda je v tomto konkrétním případě (zaměstnanec v kategorii I., který řídí služební vozidlo několikrát týdně) povinnost absolvovat pouze vstupní lékařskou prohlídku, nebo i periodické lékařské prohlídky?

  Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 8. Dobrý den, pane Hofmane,
  jak prosím postupovat v případě u propadající periodické pracovnělékařské prohlídky zaměstnance, který dlouhodobě pracuje v zahraničí. Zaměstnanci jsou občané České republiky nebo i cizí státní příslušníci. Je nutné jej povolat zpět do ČR k provedení prohlídky u PLS? Je naopak možné aby si udělal prohlídku u lékaře v zahraničí? Obstáli bychom u OIP? Platil by v případě povolání zaměstnance do ČR kvůli prohlídce k PLS zaměstnavatel plné náklady na cestovné, tedy případně zadávat jako pracovní cestu? Rozlišuje se v tomto případě kategorie práce např. 1 a 2?
  Bohužel jsem k tomuto nenašel informace, které by byly jasné.
  Děkuji Vám.
  Ondřej

 9. Dobrý den pane Hofmane,
  chtěl bych se pouze ujistit, že chápu správně výklad §54 ost. 2 písm. b) zákona č. 373/2011 Sb., a také požadavky uvedeny ve vyhlášce č. 79/2013 Sb. Jde mi o to, že řeším vstupní lékařskou prohlídku zaměstnance zařazeného do kat. 1 (finanční manažer), který ovšem během pracovní činnosti řídí služební vozidlo.
  Chápu tedy správně, že se jedná o riziko ohrožení zdraví dle vyhlášky č. 79/2013 Sb., a tím pádem zaměstnanec musí jít na vstupní lékařskou prohlídku k poskytovateli pracovnělékařských služeb a nikoliv ke svému obvodnímu lékaři ?

  1. Dobrý den, chápete to správně, ale pouze za předpokladu, že finanční manažer řídí vozidlo jako obvyklou součást výkonu práce.
   Na tu otázku si musíte odpovědět a být schopen si ji případně obhájit, sám.
   Jezdí-li denně, asi není pochyb.
   Jezdí-li několikrát týdně, asi není pochyb.
   Jezdí-li několikrát do měsíce, asi už se dá polemizovat.
   Nejezdí-li pravidelně každý měsíc, asi už to nebude úplně obvyklá činnost.

 10. Dobrý den,
  chceme přijmout nového zaměstnance, potřebujeme ho rychle, on na práci také spěchá (je v evidenci UP). Kategorie prací je riziko 3 (tesař), nejbližší termín na vyšetření na chladový test a pletysmografii je až za 2 měsíce, bez toho nám náš doktor neudělá vstupní prohlídku. Je nějaký doporučený postup... můžu pracovníka přijmout.... a zařídit prohlídku během trvání PP, když to dříve není možné?

  1. Dobrý den, ne, žádná možnost jak zaměstnance bez lékařského posudku zaměstnat, dnes není.
   Proč je pracovní trh takto byrokraticky ničen, proč není možné prohlídku odložit např. až po zkušební době nebo proč nepostačí jen písemné prohlášení uchazeče o zaměstnání, že se cítí zdravotně způsobilý k práci, je mi záhadou a musíte se na to ptát našich zákonodárců.

 11. Dobrý den,
  procetl jsem článek i komentáře, ale nenašel jsem jasnou odpověď na toto:
  Jsem zaměstnanec do 50 let kategorie I. Zaměstnavatel mě poslal na vstupní prohlídku - to je v pořádku, s ní nemám problém, ale nechci jít ke smluvnímu lékaři a sdílet svoje údaje s dalším lékařem, kterého jsem si nevybral.
  Dotaz zní:
  Ikdyz má zaměstnavatel smluvniho lékaře, mohu jít ke svému praktickému lékaři? (zaměstnavateli to nevadí, chce prostě jen ten kus papíru o prohlídce, je mu jedno odkud).
  Smluvního lékaře zřídil, protože ze zákona musí, ne že tam za každou cenu chce posílat všechny zaměstnance.
  Nebo pokud je už smluvní lékař zřízen, že zákona k němu prostě musím?
  Dekuji

  1. Můžete ke svému registrujícímu lékaři, pokud součástí vaší práce není riziko ohrožení zdraví nebo nejsou podmínky stanoveny jinými právními předpisy.
   Pokud se tedy nenajdete v tabulce v článku pod nadpisem: "Činnosti, pro které NE-může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři" a za předpokladu, že vaše práce je zařazena do kategorie 1, pak s velkou pravděpodobností ke svému obvodnímu můžete.

 12. Dobrý den, prosím o radu, nedaří se mi nalézt odpověď ani s pomocí všemocného Googlu. 🙂 Jak je to prosím s prohlídkami u zaměstnanců ve II. stupni invalidity? Musí také k našemu smluvnímu lékaři, nebo se tato povinnost týká až invalidity III. stupně? Předem moc děkuji za odpověď!

  1. Nemyslím si, že zaměstnanci s uznaným stupněm invalidity mají nějaké úlevy. Zkrátka pracovnělékařské prohlídky absolvují ve stejném režimu, jako ostatní zaměstnanci.

 13. Dobrý Den,mám dotaz ohledně prohlídky u firemního lékaře.Bylo mi řečeno,že se k firemnímu lékaři musím objednat sám.ve firmě jsem 10 let a nikdy to tak nebylo.Děkuji na informace.

  1. Zaměstnavatel vám musí sdělit, jakým lékařským prohlídkám se máte podrobit a na tyto vás vyslat. Tj. správně, by vám měl zaměstnavatel termín určit. Pokud vám ale dal možnost objednat se samostatně, asi bych v tom viděl spíše benefit, že si sám můžete určit, kdy se na prohlídku cítíte a nehledal bych v tom hned nějakou zradu. Každopádně prohlídka by měla být v pracovní době. Můžete si ji naplánovat např. před koncem pracovní doby nebo na jejím začátku. Což může být výhodnější, než uprostřed rozdělané práce opouštět pracoviště.

 14. Dobrý den,
  když máme zařazení zaměstnanců do kategorie 2 včetně hluku, musí jít zaměstnanec na prohlídku na ORL jak je tomu u kategorie 3 kde je to povinné nebo nemusí.
  Děkuji

  1. Dobrý den, problematiku řeší bod 3.5, části I, přílohy č. 2, vyhlášky č. 79/2013 Sb., účinné znění. Dle tohoto bodu se ORL vyšetření vyžaduje, mimo jiné, při vstupní a periodické prohlídce zaměstnance, součástí jehož práce je riziko hluku. Vyhláška však trochu nešťastně nerozlišuje riziko hluku dle kategorií, ale pouze zda riziko hluku je nebo není přítomno. Proto se osobně domnívám, že by ORL vyšetření mělo být prováděno i v případě zaměstnanců zařazených do kategorie 2, z hlediska rizikového faktoru hluku. Zařazením do kategorie 2 se totiž potvrzuje, že riziko hluku při práci existuje. V konečném důsledku bych ale nechal věc na uvážení posuzujícího lékaře. Vystavení posudku a způsob provedení pracovnělékařské prohlídky je totiž především jeho odpovědností.

 15. dobrý den,

  mame zamestnance pracujiciho na dohodu (uklizecka) a chceme ji vyslat na periodickou prohlídku. Je zařazena v kategorii 2. Může na prohlídku ke svému lékaři nebo musí k našemu lékaři firemnímu?
  děkuji

  1. Dobrý den. Je to uvedeno v článku. Jde-li o kategorii práce 2, musíte ji vyslat ke svému smluvnímu poskytovateli pracovnělékařských služeb a nemůže se podrobit pracovnělékařské prohlídce u svého "obvodního lékaře."

 16. Dobrý den,

  prosím, je možné provádět periodické prohlídky u praktických lékařů zaměstnanců nebo musí mít firma smluvního lékaře, který bude periodické prohlídky provádět? Jedná se většinou o kancelářské pozice, žádná riziková skupina. Vstupní prohlídky můžou být jak u praktika, tak u smluvního lékaře, to jsme si vyhledali, ale ty periodické prohlídky jsme nenašli a dostala se nám informace, že periodické prohlídky může provádět pouze smluvní lékař. Je to skutečně tak?

  Moc děkuji za odpověď!

  Lucie

  1. Dobrý den, citace ze zákona:
   "Zaměstnavatel pro výkon práce na svých pracovištích, pokud dále není stanoveno jinak, může, jde-li o práce zařazené do kategorie první podle zákona o ochraně veřejného zdraví a není-li součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny prováděcím právním předpisem podle § 60 nebo jinými právními předpisy, zajišťovat provádění pracovnělékařských prohlídek, posuzování zdravotní způsobilosti k práci a vydávání lékařských posudků o zdravotní způsobilosti k práci na základě písemné žádosti u poskytovatele, který je registrujícím poskytovatelem zaměstnance nebo osoby ucházející se o zaměstnání, pokud jiný právní předpis nestanoví jinak20); ostatní součásti pracovnělékařských služeb podle § 53 odst. 1 zaměstnavatel zajišťuje, je-li to důvodné pro ochranu zdraví zaměstnanců, prostřednictvím poskytovatele pracovnělékařských služeb, se kterým pro zajištění konkrétní služby uzavře smlouvu,"

   S ohledem na počet výjimek a rovněž kvalitu lékařských prohlídek provedených registrujícími lékaři a často i smluvními poskytovateli, osobně doporučuji prohlídky neprovádět u registrujících lékařů.
   Každopádně možnost tu je a netýká se jen vstupních prohlídek, ale i periodických.

 17. Dobrý den,

  Máme 8 obchodu se zdravou výživou do 100m2.
  Praha 3x , Olomouc, Přerov, Vsetín, Břeclav, Hodonín.

  Vždy jsme posílali nové zaměstnance na vstupní prohlídku, kteruu provedli u svého obecního lékaře, tuto prohlídku jsme jim následně uhradili.

  Nyní se nám vrátila paní, která nastupuje od své obecní lékařky, že ji bylo řečeno že tuto prohlídku podle zákona nesmí udělat a odkázala ji, aby navštívila našeho smluvního lékaře, kterého nemáme.
  Paní doktorka nás odkazuje na novelu zákona č. 373/2011 sb.

  Chtel jsem tedy moc poprosit o informace, abychom se správně orientovali a případně vše nastavili jak má být správně.

  Zde jsou tedy mé dotazy, za které děkuji pokud můžete poradit:

  1. Spadá oblast Prodavačka prodej potravin což je náš případ do kategorie, kde vstupní prohlídku nemůže učinit obecný lékař budoucího zaměstnance ?

  2. Musíme mít našeho smluvního lékaře a jak to tedy učinit v počtu míst našich prodejen, pokud je to nutnost, musíme pak mít smluvní lékaře ve všech zmíněných městech, kde máme prodejny ?

  3. Jak časté pak musí být opětovné vstupní prohlídky během následujících let práce našich zaměstnanců ?

  4. Kdo zastřešuje kontrolu těchto věcí a pokud tedy nespadáme zařazením do kategorie práce, kde musí být podmínka smluvního lékaře, co předložit a od koho jakého státního orgánu potvrzení, že nespadáme pod tuto kategorii a zaměstnanci mohou tedy s tímto dokladem jít ke svéhu lékaři a není pak potřeba se dohadovat o této věci s lékaři naších zaměstnanců.

  Děkuji moc za Vaší ochotu poradit a případně doporučit kroky, které bychom měli udělat.

  Petr

  1. Dobrý den,

   pro opravdu přesnou odpověď, je nutné znát přesnou náplň práce prodavačky.
   Dle vašich informací ale:
   1) ANO, součástí práce prodavačka, je i riziko ohrožení zdraví - činnost epidemiologicky závažná.
   2) ANO, musíte mít smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb (zaměstnanci buď budou dojíždět, nebo si zesmluvníte více poskytovatelů, což zákon umožňuje).
   3) Periody lékařských prohlídek se odvíjejí od více faktorů, dle vašeho popisu půjde pravděpodobně o kategorii 1 x 4 roky do 50 let věku zaměstnance a 1 x 2 roky nad 50 let věku.
   4) Kontrolním orgánem je především krajská hygienická stanice.

   Jen podotýkám, že smluvní poskytovatel pracovnělékařských služeb má více povinností, než jen provádět lékařské prohlídky zaměstnanců.

   Mějte bezpečný den,

   VH

 18. Dobrý den pane Hofmane,
  hledám odpověď na otázku jak postupovat v případě, že zaměstnanec odmítne jít na prohlídku k závodnímu lékaři a je ve II. kategorii prací. Vím o možnosti dát mu výpověď ovšem nechci volit krajní řešení, protože jsem s pracovníkem spokojena. Bylo by možné řešit to prohlášením, že odmítl prohlídku závodním lékařem a, že si je vědom rizik? Zajímá mě, zda by to obstálo při kontrole OIP.
  Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, domnívám se, že čestné prohlášení zaměstnance, by před OIP, ale ani před případným soudem, neobstálo.
   Právní předpisy jsou ve věci pracovnělékařských prohlídek zřejmé. Zaměstnanci práce kategorie 2, musejí ke smluvnímu poskytovateli pracovnělékařských služeb.
   Vyšlete zaměstnance na lékařskou prohlídku, pokud se k ní nedostaví, toto zadokumentujte. Nebudete-li mít platný lékařský posudek o zdravotní způsobilosti zaměstnance a to z důvodu na straně zaměstnance, pak jej ponechte doma na neplaceném volnu (překážka na straně zaměstnance).
   Jen podotýkám, že nejsme "právník" a ani odborník na pracovněprávní vztahy. Postup bych tedy doporučil konzultovat s odborníkem na tuto oblast.

   Ideální řešení je rozumně se se zaměstnancem domluvit. Vysvětlit mu, že lékařský posudek potřebujete a jít k vašemu smluvnímu lékaři je povinností zaměstnance, nikoliv vaší zlovůlí.

   Hodně štěstí.

 19. Dobrý den,
  učím v základní umělecké škole.Je mi 53 let a chci se zeptat na pracovně lékařskou prohlídku.stačí u svého registrujícího obvodního lékaře?
  Anebo musí být u smluvního? A po kolika letech?
  Moc děkuji.

  1. Dobrý den,

   jako vyučující musíte absolvovat pracovnělékařskou prohlídku u smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb školy.
   Jelikož jste starší 50 let, tak je perioda prohlídky 1 x 2 roky.

 20. Dobrý den, může řidič MKD ke svému lékaři,nebo musí jít ke smluvnímu lékaři , zaměstnavatele?( věk 55 let) Děkuji.

  1. Dobrý den, schaním informaci ohledně s platností od 16. března 2020, 00.00 hod. se nařizuje, že po dobu trvání nouzového stavu lze u zaměstnanců, jejichž pracovně právní vztah vznikne ode dne vyhlášení tohoto opatření, nahradit čestným prohlášením
   zdravotní průkaz podle § 19 odst. 2 zák. č. 258/2000 Sb., ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů,
   posouzení zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o zaměstnání dle zákona č.373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů. Jde toto čestné prohlášení použít i na pozdější data jako je 17,18 atd. Prijde mi totiž nesmyslné že by si lidé v tomto případě nemohli najít práci.

 21. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na lékařskou zdravotní prohlídku českého zaměstnance pracujícího v Německu pro německou firmu. Řešíme, kdo vlastně je povinnen prohlídku udělat, neboť zaměstnanec je řidič autobusu, lékařská prohlídka od praktického lékaře nestačí a závodní lékař v německé firmě není. Jak to vyřešit?

  1. Dobrý den, zajímavá situace.
   Zaměstnanec má českého zaměstnavatele? A v Německu - pro německého zaměstnavatele pracuje jako řidič autobusu na základě čeho - jakého právního vztahu? Pokud jde o dočasné přidělení, dle § 43a, Zákoníku práce (viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262#p43a), pak se domnívám, že celá BOZP jde za německým zaměstnavatelem a vás se "právně" netýká.
   Zkuste tento zajímavý dotaz položit i na http://www.bozpforum.cz/diskuse, kde si jej přečte více odborníků.

 22. Dobrý den, můžete, prosím, uvést, jak postupovat v případě, kdy zaměstnavatel trvá na periodické prohlídce u smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb v případě zaměstnanců vedených v I. kategorii bez rizikových faktorů stanovených vyhláškou?
  A druhý dotaz - má poskytovatel pracovnělékařských služeb nárok vyžadovat výpis od praktického lékaře? Není to v rozporu s právem na ochranu osobních údajů a právem zvolit si svého lékaře?
  Děkuji za odpověď

  1. Dobrý den.
   Domnívám se, že nezbývá, než se periodické pracovnělékařské prohlídce podrobit.
   Zaměstnavatel má možnost, nikoliv povinnost, vyslat za určitých podmínek zaměstnance k jejich registrujícímu lékaři za účelem provedení pracovnělékařské prohlídky.
   Smluvní lékař samozřejmě má možnost, resp. povinnost, vyžádat si výpis ze zdravotnické dokumentace od obvodního lékaře.
   Nevidím problém v ochraně osobních údajů? Naopak, pokud provede pracovnělékařskou prohlídku smluvní poskytovatel, který zná rizika, pracoviště, vidím v tom jen výhody oproti prohlídce od registrujícho lékaře.

   S pozdravem,

   V.Hofman

 23. Dobrý den,zaměstnavatel mi dal papíry na zdravotní prohlidku a řekl mi že mi ji má udělat můj praktický lékař,po předložení papíru lékaři jsem se dozvěděla že mi to musí vypsat závodní lékar ale jelikož žádného nemají nevím co dělat.Predem moc díky za odpověď

  1. Dobrý den, skoro bych řekl, že to není vaše starost, pokud by nešlo i o vaše zdraví.

   1) Pokud nemáte platnou pracovnělékařskou prohlídku, tak defakto nejste způsobilá vykonávat práci.
   2) Pokud nemáte platnou pracovnělékařskou prohlídku, kvůli chybě zaměstnavatele (nemá smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb - "firemního doktora"), pak je to překážka na straně zaměstnavatele a vy byste měla být doma na placeném volnu.
   3) V dané situaci pouze obeznamte zaměstnavatele, ideálně prokazatelně, např. alespoň emailem, o celé situaci a žádejte, ať vám stanoví další postup.

   V této chvíli je to opravdu problém spíše na straně zaměstnavatele, než na vaší.
   Pokud se cítíte zdravotně nezpůsobilá k práci, tak věc řešte opravdu urgentně.

   1. Dobrý den, mám dotaz ohledně periodické prohlídky. Dělám v dřevo výrobě prohlídky máme 1× za 2 roky.
    Má z ORL prohlídku z minulého roku i výpis od svého obvodního lékaře. Ale kvůli všem různým omezení a mé nemoci covid 19 jsem minulí rok nestihnul zajít ke smuvnimu lékaři zaměstnavatele. Musím zajít v březnu platí stále prohlídka z ORL a výpis. Nebo je potřeba vše znovu vyřídit ?
    Děkuji za odpověď.

    1. Výpis má platnost 90 dní, viz § 42, zákona č. 373/2011 Sb.
     Jak je to s výsledkem vyšetření ORL opravdu netuším.
     Na vašem místě vám doporučuji, kontaktovat smluvního poskytovatele zaměstnavatele a zeptat se jeho. On bude tím, který bude z dokumentů vycházet. Ale předpokládám, že také nebude chtít vyšetření starší tří měsíců.
     Jen podotýkám, že celá pracovnělékařská prohlídka je věcí a starostí zaměstnavatele, nikoliv vaší. Vy se jí jen, na žádost zaměstnavatele, v pracovní době, na náklady zaměstnavatele, musíte podrobit.

     1. Dobrý den, prosím, mám dotaz, nevíte do jaké kategorie spadá obsluha čerpací stanice, která ale má přes noc zavřeno, avšak oteviraci doba je 5:00-22:00, a druhá benzinka 5:00 - 23:00
      Jde o to zohlednit asi i tu hodinu ráno a u druhé čerpací stanice o hodinu i večer? ? ? A druhý dotaz, prosím, jak často pak musí chodit na pravidelné prohlídky?
      Předem děkuji za odpověď

     2. Dobrý den, každou práci je z hlediska jejího zařazení do kategorií nutno posuzovat individuálně.
      Zařadit práce do kategorií je povinností zaměstnavatele, dle § 37, zákona č. 258/2000 Sb. Proto se na kategorii konkrétní práce ptejte jeho. Ten by měl při zařazení, pokud sám nemá dostatečné odborné znalosti, spolupracovat s odborně způsobilou osobou a té poskytnout všechny patřičné podklady a informace.
      Jelikož neznám kategorii, nemohu vám ani odpovědět na periodu pracovnělékařské prohlídky.
      Pokud se ptáte čistě ve vztahu k noční práce a noční době, pak se z popisu zdá, že požadavek na noční práce není naplněn, tj. i když zaměstnanci pracují od 5:00 do 6:00 a od 22:00 do 23:00, tedy v noční době, ještě to neznamená, že pracují v noci.
      Více info zde: https://www.bozpforum.cz/2020/09/25/pozadavky-bozp-na-nocni-prace/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rubriky

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

SAWAPP - cloudová aplikace ke správě pracovnělékařských prohlídek

Kontaktní informace

Ing. Vít Hofman

IČO: 020 65 681
DIČ: CZ8602215072
Města Mayen 1536
686 01 Uherské Hradiště
Obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Prohlášení o zásadách Cookies (EU)
cart