Může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři?

Může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři?
5
(8)

Využijte nabídky našeho odborného online kurzu o problematice pracovnělékařských prohlídek zaměstnanců…

Ne vždy je nutné, abyste zaměstnance vyslali na pracovnělékařskou prohlídku k Vašemu smluvnímu poskytovateli pracovnělékařských služeb, i když tohoto mít musíte. Víte ale, kdy může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři? A naopak, kdy jej opravdu musíte vyslat ke smluvnímu poskytovateli?

V případě, že zaměstnanec nevykonává žádnou “rizikovou” práci, ale provádí, řekněme normální, obyčejnou, všeobecně známou a běžnou činnost, může jít na prohlídku ke svému registrujícímu lékaři – tj. k “obvodnímu lékaři.”

Zákon přitom tyto “bezpečné” práce jasně definuje, tedy spíše definuje práce, které tak úplně bezpečné nejsou.

Doporučuji!

Systém SAW pro správu pracovnělékařských prohlídek

Připravil jsem pro vás jednoduchý, ale za to plně funkční a nesmírně užitečný systém pro správu lékařských prohlídek.

Systém vám pomůže stanovit periody, určit termíny periodických prohlídek, sledovat blížící se a propadlé termíny a v neposlední řadě také generovat a tisknout všechny potřebné formuláře pro prohlídky.

Využijte skvělé zaváděcí ceny a neponechejte v této oblasti nic náhodě!


Podmínky, které musí být splněny

Aby zaměstnanec mohl na lékařskou prohlídku ke svému registrujícímu lékaři,musí být splněny níže uvedené dvě podmínky:

 1. Práce musí být zařazena výlučně do kategorie 1;
 2. Součástí práce nesmí být činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny vyhláškou č. 79/2013 Sb., nebo jinými právními předpisy.

Kategorie práce je poměrně jasná a zde asi není nad čím polemizovat. Mnohem zajímavější je však bod 2. Výčet činností, které znemožňují, aby zaměstnanec absolvoval lékařskou prohlídku u svého registrujícího lékaře, uvádím níže v tabulce níže a to včetně period lékařských prohlídek dle těchto činností.

Činnosti, pro které NE-může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři

Nevím, zda může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři – co teď?

Pokud si nejste jisti, zda může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři, bez obav se ptejte v komentářích pod článkem, rád Vám odpovím. A pokud stále nemáte jistotu, doporučuji raději prohlídku provést u smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb.


Vyšlete zaměstnance k lékaři se správnými papíry

Ať zaměstnance vyšlete k jeho registrujícímu lékaři nebo ke svému firemnímu, využijte vzorový formulář žádosti o pracovnělékařskou prohlídku, včetně vzoru lékařského posudku a vzoru prohlášení zaměstnance, kterým se vzdá možnosti přezkoumání lékařského posudku.

Byl pro vás článek užitečný?

Klikněte na hvězdičky pro ohodnocení článku.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 8

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo článek ohodnotí. Děkuji.

Pokud se vám článek líbil...

Sledujte mě na sociálních sítích.

Omlouvám se, že pro vás nebyl tento článek užitečný a děkuji za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte mně, jak mohu tento článek vylepšit.

23 názorů na “Může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři?”

 1. dobrý den,

  mame zamestnance pracujiciho na dohodu (uklizecka) a chceme ji vyslat na periodickou prohlídku. Je zařazena v kategorii 2. Může na prohlídku ke svému lékaři nebo musí k našemu lékaři firemnímu?
  děkuji

  1. Dobrý den. Je to uvedeno v článku. Jde-li o kategorii práce 2, musíte ji vyslat ke svému smluvnímu poskytovateli pracovnělékařských služeb a nemůže se podrobit pracovnělékařské prohlídce u svého “obvodního lékaře.”

 2. Dobrý den,

  prosím, je možné provádět periodické prohlídky u praktických lékařů zaměstnanců nebo musí mít firma smluvního lékaře, který bude periodické prohlídky provádět? Jedná se většinou o kancelářské pozice, žádná riziková skupina. Vstupní prohlídky můžou být jak u praktika, tak u smluvního lékaře, to jsme si vyhledali, ale ty periodické prohlídky jsme nenašli a dostala se nám informace, že periodické prohlídky může provádět pouze smluvní lékař. Je to skutečně tak?

  Moc děkuji za odpověď!

  Lucie

  1. Dobrý den, citace ze zákona:
   “Zaměstnavatel pro výkon práce na svých pracovištích, pokud dále není stanoveno jinak, může, jde-li o práce zařazené do kategorie první podle zákona o ochraně veřejného zdraví a není-li součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny prováděcím právním předpisem podle § 60 nebo jinými právními předpisy, zajišťovat provádění pracovnělékařských prohlídek, posuzování zdravotní způsobilosti k práci a vydávání lékařských posudků o zdravotní způsobilosti k práci na základě písemné žádosti u poskytovatele, který je registrujícím poskytovatelem zaměstnance nebo osoby ucházející se o zaměstnání, pokud jiný právní předpis nestanoví jinak20); ostatní součásti pracovnělékařských služeb podle § 53 odst. 1 zaměstnavatel zajišťuje, je-li to důvodné pro ochranu zdraví zaměstnanců, prostřednictvím poskytovatele pracovnělékařských služeb, se kterým pro zajištění konkrétní služby uzavře smlouvu,”

   S ohledem na počet výjimek a rovněž kvalitu lékařských prohlídek provedených registrujícími lékaři a často i smluvními poskytovateli, osobně doporučuji prohlídky neprovádět u registrujících lékařů.
   Každopádně možnost tu je a netýká se jen vstupních prohlídek, ale i periodických.

 3. Dobrý den,

  Máme 8 obchodu se zdravou výživou do 100m2.
  Praha 3x , Olomouc, Přerov, Vsetín, Břeclav, Hodonín.

  Vždy jsme posílali nové zaměstnance na vstupní prohlídku, kteruu provedli u svého obecního lékaře, tuto prohlídku jsme jim následně uhradili.

  Nyní se nám vrátila paní, která nastupuje od své obecní lékařky, že ji bylo řečeno že tuto prohlídku podle zákona nesmí udělat a odkázala ji, aby navštívila našeho smluvního lékaře, kterého nemáme.
  Paní doktorka nás odkazuje na novelu zákona č. 373/2011 sb.

  Chtel jsem tedy moc poprosit o informace, abychom se správně orientovali a případně vše nastavili jak má být správně.

  Zde jsou tedy mé dotazy, za které děkuji pokud můžete poradit:

  1. Spadá oblast Prodavačka prodej potravin což je náš případ do kategorie, kde vstupní prohlídku nemůže učinit obecný lékař budoucího zaměstnance ?

  2. Musíme mít našeho smluvního lékaře a jak to tedy učinit v počtu míst našich prodejen, pokud je to nutnost, musíme pak mít smluvní lékaře ve všech zmíněných městech, kde máme prodejny ?

  3. Jak časté pak musí být opětovné vstupní prohlídky během následujících let práce našich zaměstnanců ?

  4. Kdo zastřešuje kontrolu těchto věcí a pokud tedy nespadáme zařazením do kategorie práce, kde musí být podmínka smluvního lékaře, co předložit a od koho jakého státního orgánu potvrzení, že nespadáme pod tuto kategorii a zaměstnanci mohou tedy s tímto dokladem jít ke svéhu lékaři a není pak potřeba se dohadovat o této věci s lékaři naších zaměstnanců.

  Děkuji moc za Vaší ochotu poradit a případně doporučit kroky, které bychom měli udělat.

  Petr

  1. Dobrý den,

   pro opravdu přesnou odpověď, je nutné znát přesnou náplň práce prodavačky.
   Dle vašich informací ale:
   1) ANO, součástí práce prodavačka, je i riziko ohrožení zdraví – činnost epidemiologicky závažná.
   2) ANO, musíte mít smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb (zaměstnanci buď budou dojíždět, nebo si zesmluvníte více poskytovatelů, což zákon umožňuje).
   3) Periody lékařských prohlídek se odvíjejí od více faktorů, dle vašeho popisu půjde pravděpodobně o kategorii 1 x 4 roky do 50 let věku zaměstnance a 1 x 2 roky nad 50 let věku.
   4) Kontrolním orgánem je především krajská hygienická stanice.

   Jen podotýkám, že smluvní poskytovatel pracovnělékařských služeb má více povinností, než jen provádět lékařské prohlídky zaměstnanců.

   Mějte bezpečný den,

   VH

 4. rozsypalova

  Dobrý den pane Hofmane,
  hledám odpověď na otázku jak postupovat v případě, že zaměstnanec odmítne jít na prohlídku k závodnímu lékaři a je ve II. kategorii prací. Vím o možnosti dát mu výpověď ovšem nechci volit krajní řešení, protože jsem s pracovníkem spokojena. Bylo by možné řešit to prohlášením, že odmítl prohlídku závodním lékařem a, že si je vědom rizik? Zajímá mě, zda by to obstálo při kontrole OIP.
  Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, domnívám se, že čestné prohlášení zaměstnance, by před OIP, ale ani před případným soudem, neobstálo.
   Právní předpisy jsou ve věci pracovnělékařských prohlídek zřejmé. Zaměstnanci práce kategorie 2, musejí ke smluvnímu poskytovateli pracovnělékařských služeb.
   Vyšlete zaměstnance na lékařskou prohlídku, pokud se k ní nedostaví, toto zadokumentujte. Nebudete-li mít platný lékařský posudek o zdravotní způsobilosti zaměstnance a to z důvodu na straně zaměstnance, pak jej ponechte doma na neplaceném volnu (překážka na straně zaměstnance).
   Jen podotýkám, že nejsme “právník” a ani odborník na pracovněprávní vztahy. Postup bych tedy doporučil konzultovat s odborníkem na tuto oblast.

   Ideální řešení je rozumně se se zaměstnancem domluvit. Vysvětlit mu, že lékařský posudek potřebujete a jít k vašemu smluvnímu lékaři je povinností zaměstnance, nikoliv vaší zlovůlí.

   Hodně štěstí.

 5. Eva Kubečková

  Dobrý den,
  učím v základní umělecké škole.Je mi 53 let a chci se zeptat na pracovně lékařskou prohlídku.stačí u svého registrujícího obvodního lékaře?
  Anebo musí být u smluvního? A po kolika letech?
  Moc děkuji.

  1. Dobrý den,

   jako vyučující musíte absolvovat pracovnělékařskou prohlídku u smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb školy.
   Jelikož jste starší 50 let, tak je perioda prohlídky 1 x 2 roky.

 6. Dobrý den, může řidič MKD ke svému lékaři,nebo musí jít ke smluvnímu lékaři , zaměstnavatele?( věk 55 let) Děkuji.

  1. Dobrý den, schaním informaci ohledně s platností od 16. března 2020, 00.00 hod. se nařizuje, že po dobu trvání nouzového stavu lze u zaměstnanců, jejichž pracovně právní vztah vznikne ode dne vyhlášení tohoto opatření, nahradit čestným prohlášením
   zdravotní průkaz podle § 19 odst. 2 zák. č. 258/2000 Sb., ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů,
   posouzení zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o zaměstnání dle zákona č.373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů. Jde toto čestné prohlášení použít i na pozdější data jako je 17,18 atd. Prijde mi totiž nesmyslné že by si lidé v tomto případě nemohli najít práci.

 7. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na lékařskou zdravotní prohlídku českého zaměstnance pracujícího v Německu pro německou firmu. Řešíme, kdo vlastně je povinnen prohlídku udělat, neboť zaměstnanec je řidič autobusu, lékařská prohlídka od praktického lékaře nestačí a závodní lékař v německé firmě není. Jak to vyřešit?

  1. Dobrý den, zajímavá situace.
   Zaměstnanec má českého zaměstnavatele? A v Německu – pro německého zaměstnavatele pracuje jako řidič autobusu na základě čeho – jakého právního vztahu? Pokud jde o dočasné přidělení, dle § 43a, Zákoníku práce (viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262#p43a), pak se domnívám, že celá BOZP jde za německým zaměstnavatelem a vás se “právně” netýká.
   Zkuste tento zajímavý dotaz položit i na http://www.bozpforum.cz/diskuse, kde si jej přečte více odborníků.

 8. Dobrý den, můžete, prosím, uvést, jak postupovat v případě, kdy zaměstnavatel trvá na periodické prohlídce u smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb v případě zaměstnanců vedených v I. kategorii bez rizikových faktorů stanovených vyhláškou?
  A druhý dotaz – má poskytovatel pracovnělékařských služeb nárok vyžadovat výpis od praktického lékaře? Není to v rozporu s právem na ochranu osobních údajů a právem zvolit si svého lékaře?
  Děkuji za odpověď

  1. Dobrý den.
   Domnívám se, že nezbývá, než se periodické pracovnělékařské prohlídce podrobit.
   Zaměstnavatel má možnost, nikoliv povinnost, vyslat za určitých podmínek zaměstnance k jejich registrujícímu lékaři za účelem provedení pracovnělékařské prohlídky.
   Smluvní lékař samozřejmě má možnost, resp. povinnost, vyžádat si výpis ze zdravotnické dokumentace od obvodního lékaře.
   Nevidím problém v ochraně osobních údajů? Naopak, pokud provede pracovnělékařskou prohlídku smluvní poskytovatel, který zná rizika, pracoviště, vidím v tom jen výhody oproti prohlídce od registrujícho lékaře.

   S pozdravem,

   V.Hofman

 9. Dobrý den,zaměstnavatel mi dal papíry na zdravotní prohlidku a řekl mi že mi ji má udělat můj praktický lékař,po předložení papíru lékaři jsem se dozvěděla že mi to musí vypsat závodní lékar ale jelikož žádného nemají nevím co dělat.Predem moc díky za odpověď

  1. Dobrý den, skoro bych řekl, že to není vaše starost, pokud by nešlo i o vaše zdraví.

   1) Pokud nemáte platnou pracovnělékařskou prohlídku, tak defakto nejste způsobilá vykonávat práci.
   2) Pokud nemáte platnou pracovnělékařskou prohlídku, kvůli chybě zaměstnavatele (nemá smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb – “firemního doktora”), pak je to překážka na straně zaměstnavatele a vy byste měla být doma na placeném volnu.
   3) V dané situaci pouze obeznamte zaměstnavatele, ideálně prokazatelně, např. alespoň emailem, o celé situaci a žádejte, ať vám stanoví další postup.

   V této chvíli je to opravdu problém spíše na straně zaměstnavatele, než na vaší.
   Pokud se cítíte zdravotně nezpůsobilá k práci, tak věc řešte opravdu urgentně.

   1. Dobrý den, mám dotaz ohledně periodické prohlídky. Dělám v dřevo výrobě prohlídky máme 1× za 2 roky.
    Má z ORL prohlídku z minulého roku i výpis od svého obvodního lékaře. Ale kvůli všem různým omezení a mé nemoci covid 19 jsem minulí rok nestihnul zajít ke smuvnimu lékaři zaměstnavatele. Musím zajít v březnu platí stále prohlídka z ORL a výpis. Nebo je potřeba vše znovu vyřídit ?
    Děkuji za odpověď.

    1. Výpis má platnost 90 dní, viz § 42, zákona č. 373/2011 Sb.
     Jak je to s výsledkem vyšetření ORL opravdu netuším.
     Na vašem místě vám doporučuji, kontaktovat smluvního poskytovatele zaměstnavatele a zeptat se jeho. On bude tím, který bude z dokumentů vycházet. Ale předpokládám, že také nebude chtít vyšetření starší tří měsíců.
     Jen podotýkám, že celá pracovnělékařská prohlídka je věcí a starostí zaměstnavatele, nikoliv vaší. Vy se jí jen, na žádost zaměstnavatele, v pracovní době, na náklady zaměstnavatele, musíte podrobit.

     1. Dobrý den, prosím, mám dotaz, nevíte do jaké kategorie spadá obsluha čerpací stanice, která ale má přes noc zavřeno, avšak oteviraci doba je 5:00-22:00, a druhá benzinka 5:00 – 23:00
      Jde o to zohlednit asi i tu hodinu ráno a u druhé čerpací stanice o hodinu i večer? ? ? A druhý dotaz, prosím, jak často pak musí chodit na pravidelné prohlídky?
      Předem děkuji za odpověď

     2. Dobrý den, každou práci je z hlediska jejího zařazení do kategorií nutno posuzovat individuálně.
      Zařadit práce do kategorií je povinností zaměstnavatele, dle § 37, zákona č. 258/2000 Sb. Proto se na kategorii konkrétní práce ptejte jeho. Ten by měl při zařazení, pokud sám nemá dostatečné odborné znalosti, spolupracovat s odborně způsobilou osobou a té poskytnout všechny patřičné podklady a informace.
      Jelikož neznám kategorii, nemohu vám ani odpovědět na periodu pracovnělékařské prohlídky.
      Pokud se ptáte čistě ve vztahu k noční práce a noční době, pak se z popisu zdá, že požadavek na noční práce není naplněn, tj. i když zaměstnanci pracují od 5:00 do 6:00 a od 22:00 do 23:00, tedy v noční době, ještě to neznamená, že pracují v noci.
      Více info zde: https://www.bozpforum.cz/2020/09/25/pozadavky-bozp-na-nocni-prace/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to Top