Může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři?

Může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři?
5
(6)

Využijte nabídky našeho odborného online kurzu o problematice pracovnělékařských prohlídek zaměstnanců…

Ne vždy je nutné, abyste zaměstnance vyslali na pracovnělékařskou prohlídku k Vašemu smluvnímu poskytovateli pracovnělékařských služeb, i když tohoto mít musíte. Víte ale, kdy může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři? A naopak, kdy jej opravdu musíte vyslat ke smluvnímu poskytovateli?

V případě, že zaměstnanec nevykonává žádnou “rizikovou” práci, ale provádí, řekněme normální, obyčejnou, všeobecně známou a běžnou činnost, může jít na prohlídku ke svému registrujícímu lékaři – tj. k “obvodnímu lékaři.”

Zákon přitom tyto “bezpečné” práce jasně definuje, tedy spíše definuje práce, které tak úplně bezpečné nejsou.

Doporučuji!

Systém SAW pro správu pracovnělékařských prohlídek

Připravil jsem pro vás jednoduchý, ale za to plně funkční a nesmírně užitečný systém pro správu lékařských prohlídek.

Systém vám pomůže stanovit periody, určit termíny periodických prohlídek, sledovat blížící se a propadlé termíny a v neposlední řadě také generovat a tisknout všechny potřebné formuláře pro prohlídky.

Využijte skvělé zaváděcí ceny a neponechejte v této oblasti nic náhodě!


Podmínky, které musí být splněny

Aby zaměstnanec mohl na lékařskou prohlídku ke svému registrujícímu lékaři,musí být splněny níže uvedené dvě podmínky:

 1. Práce musí být zařazena výlučně do kategorie 1;
 2. Součástí práce nesmí být činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny vyhláškou č. 79/2013 Sb., nebo jinými právními předpisy.

Kategorie práce je poměrně jasná a zde asi není nad čím polemizovat. Mnohem zajímavější je však bod 2. Výčet činností, které znemožňují, aby zaměstnanec absolvoval lékařskou prohlídku u svého registrujícího lékaře, uvádím níže v tabulce níže a to včetně period lékařských prohlídek dle těchto činností.

Činnosti, pro které NE-může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři

Nevím, zda může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři – co teď?

Pokud si nejste jisti, zda může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři, bez obav se ptejte v komentářích pod článkem, rád Vám odpovím. A pokud stále nemáte jistotu, doporučuji raději prohlídku provést u smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb.


Vyšlete zaměstnance k lékaři se správnými papíry

Ať zaměstnance vyšlete k jeho registrujícímu lékaři nebo ke svému firemnímu, využijte vzorový formulář žádosti o pracovnělékařskou prohlídku, včetně vzoru lékařského posudku a vzoru prohlášení zaměstnance, kterým se vzdá možnosti přezkoumání lékařského posudku.

Byl pro vás článek užitečný?

Klikněte na hvězdičky pro ohodnocení článku.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 6

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo článek ohodnotí. Děkuji.

Pokud se vám článek líbil...

Sledujte mě na sociálních sítích.

Omlouvám se, že pro vás nebyl tento článek užitečný a děkuji za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte mně, jak mohu tento článek vylepšit.

9 názorů na “Může zaměstnanec na lékařskou prohlídku ke svému lékaři?”

 1. Dobrý den, může řidič MKD ke svému lékaři,nebo musí jít ke smluvnímu lékaři , zaměstnavatele?( věk 55 let) Děkuji.

  1. Dobrý den, schaním informaci ohledně s platností od 16. března 2020, 00.00 hod. se nařizuje, že po dobu trvání nouzového stavu lze u zaměstnanců, jejichž pracovně právní vztah vznikne ode dne vyhlášení tohoto opatření, nahradit čestným prohlášením
   zdravotní průkaz podle § 19 odst. 2 zák. č. 258/2000 Sb., ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů,
   posouzení zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o zaměstnání dle zákona č.373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů. Jde toto čestné prohlášení použít i na pozdější data jako je 17,18 atd. Prijde mi totiž nesmyslné že by si lidé v tomto případě nemohli najít práci.

   1. Ing. Vít Hofman

    Podrobnosti sepisuji zde: https://bozpforum.cz/2020/03/16/koronavirus-vs-bozp-a-po/
    Věřím, že prohlášení lze používat až do odvolání.

 2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na lékařskou zdravotní prohlídku českého zaměstnance pracujícího v Německu pro německou firmu. Řešíme, kdo vlastně je povinnen prohlídku udělat, neboť zaměstnanec je řidič autobusu, lékařská prohlídka od praktického lékaře nestačí a závodní lékař v německé firmě není. Jak to vyřešit?

  1. Ing. Vít Hofman

   Dobrý den, zajímavá situace.
   Zaměstnanec má českého zaměstnavatele? A v Německu – pro německého zaměstnavatele pracuje jako řidič autobusu na základě čeho – jakého právního vztahu? Pokud jde o dočasné přidělení, dle § 43a, Zákoníku práce (viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262#p43a), pak se domnívám, že celá BOZP jde za německým zaměstnavatelem a vás se “právně” netýká.
   Zkuste tento zajímavý dotaz položit i na http://www.bozpforum.cz/diskuse, kde si jej přečte více odborníků.

 3. Dobrý den, můžete, prosím, uvést, jak postupovat v případě, kdy zaměstnavatel trvá na periodické prohlídce u smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb v případě zaměstnanců vedených v I. kategorii bez rizikových faktorů stanovených vyhláškou?
  A druhý dotaz – má poskytovatel pracovnělékařských služeb nárok vyžadovat výpis od praktického lékaře? Není to v rozporu s právem na ochranu osobních údajů a právem zvolit si svého lékaře?
  Děkuji za odpověď

  1. Ing. Vít Hofman

   Dobrý den.
   Domnívám se, že nezbývá, než se periodické pracovnělékařské prohlídce podrobit.
   Zaměstnavatel má možnost, nikoliv povinnost, vyslat za určitých podmínek zaměstnance k jejich registrujícímu lékaři za účelem provedení pracovnělékařské prohlídky.
   Smluvní lékař samozřejmě má možnost, resp. povinnost, vyžádat si výpis ze zdravotnické dokumentace od obvodního lékaře.
   Nevidím problém v ochraně osobních údajů? Naopak, pokud provede pracovnělékařskou prohlídku smluvní poskytovatel, který zná rizika, pracoviště, vidím v tom jen výhody oproti prohlídce od registrujícho lékaře.

   S pozdravem,

   V.Hofman

 4. Dobrý den,zaměstnavatel mi dal papíry na zdravotní prohlidku a řekl mi že mi ji má udělat můj praktický lékař,po předložení papíru lékaři jsem se dozvěděla že mi to musí vypsat závodní lékar ale jelikož žádného nemají nevím co dělat.Predem moc díky za odpověď

  1. Ing. Vít Hofman

   Dobrý den, skoro bych řekl, že to není vaše starost, pokud by nešlo i o vaše zdraví.

   1) Pokud nemáte platnou pracovnělékařskou prohlídku, tak defakto nejste způsobilá vykonávat práci.
   2) Pokud nemáte platnou pracovnělékařskou prohlídku, kvůli chybě zaměstnavatele (nemá smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb – “firemního doktora”), pak je to překážka na straně zaměstnavatele a vy byste měla být doma na placeném volnu.
   3) V dané situaci pouze obeznamte zaměstnavatele, ideálně prokazatelně, např. alespoň emailem, o celé situaci a žádejte, ať vám stanoví další postup.

   V této chvíli je to opravdu problém spíše na straně zaměstnavatele, než na vaší.
   Pokud se cítíte zdravotně nezpůsobilá k práci, tak věc řešte opravdu urgentně.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to Top