Kurz BOZP pro vedoucí zaměstnance

Krátká story z našich silnic

Autor článku: Ing. Vít Hofman
Datum publikování: 4. 8. 2019
Kategorie příspěvku: ,
Štítky: 
5
(7)

Včera jsme se kolem desáté v noci vraceli domů. Jeli jsme po hlavní silnici. Když jsme kousek za Slavkovem u Brna vjížděli do ostřejší, levotočivé zatáčky, jel jsem slabých 90 km/hod, zcela dle předpisů i místní situace a v tom...

V protisměru jede bílá dodávka, za ni nalepený kamion s návěsem a... vedle kamionu, v protisměru, tedy přímo proti nám nějaké osobní vozidlo. Nutno dodat, že silnice je v daném místě natolik úzká, navíc zprava olemovaná svodidly, že se na ni kamion a dvě osobní auta vedle sebe rozhodně nevměstnají!Opravdu chytré, předjíždět v noci do (ze směru předjíždějícího) pravotočivé zatáčky!

Žena, na sedadle spolujezdce stihla křičet jen: "Né, né, néééé!", já jsem se soustředil na to, co nejrychleji zastavit a dostat se s vozidlem co nejvíce doprava, kde byla svodidla. Při "smykování" ke svodidlům jsem jen zpevnil jsem celé tělo, hlavu zapřel o hlavovou opěrku a připravoval jsem se na výstřel airbagu.

Řidič dodávky i kamionu celou situaci zpozorovali a uvědomili si, jaká katastrofa se blíží! Jejich reakce byla nesmírně pohotová a profesionální. Řidič dodávky dupl na plyn, aby vytvořil co nejrychleji mezeru mezi sebou a kamionem. Řidič kamionu naproti tomu začal silně brzdit. Sám ani nevím jak, protože jsem se jen soustředil na to, ať jsem co nejvíce vpravo u svodidel, ale dle zpětného vyprávění ženy předjíždějící řidič nakonec svůj manévr stihl dokončit a myška mezi naším již stojícím vozidlem a silně brzdícím kamionem mu doslova o chlup vyšla.

Chvíli jsem se musel rozdýchat. Pak se podívám do zpětného zrcátka a vidím, jak předjíždějící spokojeně ujíždí dál a jen blikne čtverkama jakože: "Sorry kámo!" Řidič kamionu se již také pomalu rozjíždí a v tom na mě řve žena: "Jeď! Jeď nebo do nás napálí zezadu!" - dobrá připomínka, pomyslím si a dupu na plyn.

Předjíždějící vůbec nemohl tušit, zda jsme v pořádku, zda jsme nenarazili např. do svodidel. Přesto prostě odjel. Až zpětně jsme začali bilancovat, co vše se mohlo stát. A to vše zcela zbytečně. Protože se najde blbec, který se rozhodne předjíždět v noci do zatáčky...

O tom, že to byl opravdu silný zážitek, co donutí člověka přemýšlet svědčí i fakt, že zrovna přemýšlím nad podobou a textem kartičky, kterou si chci dát do peněženky, jako vzkaz pro případné záchranáře. Má žena ji má již dávno, ale já se k tomu, ani přes její naléhání, doposud nedostal. Tohle byl ale dostatečný impuls.

Pokud se v příběhu poznají jeho aktéři - všichni tři ve směru Slavkov u Brna, tak řidiči kamionu i dodávky velké díky za pohotovou reakci. A předjíždějícímu přeji jen, aby co nejrychleji dospěl ve zkušeného řidiče a již více na silnici nikoho neohrozil!

Byl pro vás článek užitečný?

Klikněte na hvězdičky pro ohodnocení článku.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 7

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo článek ohodnotí. Děkuji.

Pokud se vám článek líbil...

Sledujte mě na sociálních sítích.

Omlouvám se, že pro vás nebyl tento článek užitečný a děkuji za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte mně, jak mohu tento článek vylepšit.

Komentáře k příspěvku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rubriky

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

  1. Dobrý den, to je velmi těžké, takhle odpovědět. Ale obecně platí, že než ke spalinové cestě (komínu), připojíte nový spotřebič…

Kontaktní informace

Ing. Vít Hofman

IČ: 020 65 681
DIČ: CZ8602215072
Zerzavice 2146
686 01 Staré Město
Obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Prohlášení o zásadách Cookies (EU)
cart