Masarykův onkologický ústav na svých webových stránkách uvádí užitečné tipy pro prevenci rakoviny a mimo jiné i níže uvedený evropský kodex proti rakovině.

Kolik bodů z deseti (muži osmi) plníte?

  1. Nekuřte.
  2. Mírněte se v konzumaci alkoholických nápojů.
  3. Vyhýbejte se nadměrnému slunění.
  4. Dodržujte zdravotní a bezpečnostní pokyny, zejména při práci zahrnující výrobu a manipulaci s látkami, které mohou způsobit rakovinu.
  5. Často jezte čerstvé ovoce a zeleninu i obiloviny.
  6. Vyvarujte se vzniku nadváhy a omezte spotřebu tučných jídel.
  7. Navštivte lékaře, objevíte-li kdekoliv na těle bulku, pozorujete-li změny pigmentového znaménka nebo zjistíte-li krvácení bez známé příčiny.
  8. Navštivte lékaře, máte-li přetrvávající potíže, jako jsou kašel, chrapot, nepravidelná stolice, nebo jestliže hubnete bez známé příčiny.
  9. Ženy, choďte pravidelně na gynekologické prohlídky a žádejte vyšetření stěru z děložního čípku.
  10. Ženy, kontrolujte si pravidelně prsy (samovyšetřováním) a nechte si po dosažení 50 let pravidelně provádět mammografii.

 

Zdroj: https://www.mou.cz/prevence-nadorovych-onemocneni/t3017

Na ilustrační fotografii rakovinné buňky pod elektronovým mikroskopem.

The following two tabs change content below.
Jsem nadšený "bezpečák!" Bezpečností práce žiji a bezpečnost práce mě živí.Služby bezpečnosti práce, požární ochrany, firemní ekologie a revizí zařízení poskytuji všem podnikajícím fyzickým i právnickým osobám. Bez rozdílu na jejich velikost či obor zaměření.Kromě toho také pořádáme praktické kurzy první pomoci a ve svém e-shopu nabízím vzorovou dokumentaci BOZP ke stažení.