Ing. Vít Hofman | SAW - Logo (www.sawuh.cz)

Proč je online školení BOZP často k ničemu po 101

Autor článku: Ing. Vít Hofman
Datum publikování: 25. 1. 2018
5
(3)

Nedávno se mně dostaly do ruky doklady o provedeném online školení BOZP. Šlo o zaměstnavatele, který vykonává spíše práce administrativní povahy. A právě pomocí online školení se rozhodl nechat proškolit své zaměstnance.

Šlo o online školení BOZP pro vedoucí zaměstnance, školení PO pro vedoucí zaměstnance a školení první pomoci.

Doklady o tomto školení, které mělo nahradit školení dle Zákoníku práce a zákona o požární ochraně, jsou přesným důkazem toho, proč proti takovýmto jakože školením tolik zbrojím a odsuzuji je.

Pojďme si je postupně rozebrat.


Doklad o online školení BOZP vedoucích zaměstnanců

Obsah kurzu je tedy předpokládám to, co se účastník takového školení měl dovědět. Nikde v obsahu nevidím uvedeny relevantní právní a ostatní předpisy k zajištění BOZP. Níže je sice uvedena legislativa, ale tam jsou jen předpisy právní a navíc ve velmi obecném rozsahu, bez uvedení jejich konkrétních relevantních částí. Čili obsah školení není vůbec ve shodě s požadavky zákoníku práce.

V obsahu kurzu jsou sice zmíněna určitá témata, ta jsou ale velmi obecná a není vůbec zřejmé, co vše by se pod těmito tématy mělo ukrývat. Např. téma: "Provozování silniční dopravy" zní spíše jako téma pro taxikáře nebo autobusáky a ne pro administrativní zaměstnance. A to nemluvím o tématu: "Práce s PC" - myslí se tím ovládání myši, psaní na klávesnici nebo zapnutí a vypnutí PC?

Dále je problém ověření znalostí. Sice se píše o tom, že test trvá 60 min, ale zaměstnavatel nemá v ruce žádný doklad o tomto ověření znalostí. Možná jej má poskytovatel online školení BOZP, to již ale asi nikdo neví.

Platnost online školení BOZP je uvedena na 3 roky, aniž by jakkoli reflektovala periodu stanovenou zaměstnavatelem.

Jako školitel je uvedený konkrétní člověk, OZO BOZP. Ten ale u online školení BOZP vůbec přítomný nebyl. Školil pouze nějaký software.

Velmi alibisticky také působí prohlášení absolventa, že dané problematice rozumí v požadovaném rozsahu. Co to je požadovaný rozsah, se ale již nedozvíme. Navíc se domnívám, že o tom, zda školený problematice rozumí či nikoliv, by neměl rozhodovat sám školený ale školitel či zaměstnavatel.

Věřte, že výše uvedeným dokladem rozhodně nedokážete prokázat splnění povinnosti uložené Zákoníkem práce, zajistit školení o právních a ostatních předpisech BOZP zaměstnanců!


Doklad o online školení PO vedoucích zaměstnanců

Platí prakticky totéž, co bylo výše popsáno.

Obsah školení rozhodně nerespektuje požadavky zákona o požární ochraně a rovněž ani celkový záznam, neobsahuje to, co stanoví zákon. Celkově tento certifikát nelze považovat ani za záznam o školení o požární ochraně, ani za dokumentaci školení o požární ochraně vyžadovanou zákonem č. 133/1985 Sb., úz a jeho prováděcí vyhláškou č. 246/2001 Sb., úz a nemůžeme tak vůbec hovořit o splnění požadavku na školení o požární ochraně.

Témata jsou navíc opět velmi obecná a nic neříkající.


Doklad o online školení první pomoci

Dle obsahu kurzu se sice dovíte co to je tepenné krvácení, ale již ne jak poskytnout první pomoc. Stejně tak ostatní úrazové stavy. Velmi zajímavé je poslední téma: "Ostatní ohrožení a první pomoc při nich" - to školení muselo být asi opravdu velmi náročné a dlouhé!

Každému snad musí být zřejmé, že první pomoc se z online kurzu nenaučíte. A snad i rozumíte tomu, proč školení první pomoci neprokážete výše uvedeným kusem papíru.


Závěr - vyhněte se online školením velkým obloukem!

Online školení Vám nepomohou, naopak Vás spíše dostanou do problémů. Uvedené doklady jsou toho důkazem. Vím, že laikovi zase tolik neřeknou, ale věřte, že z pohledu odborníka, jsou naprosto k ničemu.

Online školením prakticky není možné splnit požadavky na školení dané Zákoníkem práce. To byste si museli vytvořit vlastní školící systém, který by byl přesně na míru Vašim podmínkám podnikání. Nelze si myslet, že nějakým online kurzem za 60 Kč / zaměstnanec, toto splníte.

Nezapomeňte, že vy máte hlavní odpovědnost. Ne poskytovatel školení. Ale vy, jako vedoucí zaměstnanci nebo zaměstnavatel a dokonce za porušení, zejména v případě smrtelného úrazu, můžete být i trestně stíhání.

Byl pro vás článek užitečný?

Klikněte na hvězdičky pro ohodnocení článku.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo článek ohodnotí. Děkuji.

Pokud se vám článek líbil...

Sledujte mě na sociálních sítích.

Omlouvám se, že pro vás nebyl tento článek užitečný a děkuji za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte mně, jak mohu tento článek vylepšit.

Komentáře k příspěvku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rubriky

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

  1. Dobrý den pane Hofmane, děkuji za velice podnětné webové stránky, na kterých většinou najdu výborně vysvětlené otázky z oblasti BOZP.…

Kontaktní informace

Ing. Vít Hofman

IČ: 020 65 681
DIČ: CZ8602215072
Zerzavice 2146
686 01 Staré Město
Obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Prohlášení o zásadách Cookies (EU)
cart