Ing. Vít Hofman | SAW - Logo (www.sawuh.cz)

Vzorový protokol o kontrole stroje a zařízení, dle NV. č . 378/2001 Sb.

Nařízení vlády č. 378/2001 Sb., chce po provozovateli každého stroje, technického zařízení, přístroje či nářadí, aby prováděl, nejméně 1x ročně, jejich kontroly. Co v rámci takové kontroly ale vlastně kontrolovat? Tím si nemusíte lámat hlavu, pokud využijete unikátní vzorový protokol o kontrole stroje SAW.

249  s DPH / 206  bez DPH

Katalogové číslo: saw_13e01.1.2 Kategorie: , Štítky: , , ,

Na koho se kontroly strojů a zařízení vztahují?

Dle nařízení vlády č. 378/2001 Sb., se povinnosti nevyhne žádný provozovatel strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí. Provozujete li tedy lednici, rychlovarnou konvici, kávovar, brusku, vrtačku, soustruh, velký CNC stroj nebo prakticky jakýkoliv jiný stroj, kontroly provádět musíte! Využijete-li vzorový protokol o kontrole stroje SAW, značně si usnadníte práci!

 

Kdo může kontroly provádět?

Nařízení vlády přímo nespecifikuje, kdo může samotnou kontrolu provádět. Ideální tedy může být, kontrolami pověřit údržbu zařízení. Díky vzorovému protokolu SAW, není vůbec náročné, kontrolu provést. Protokol je vytvořen formou checklistu, kdy kontrolující pouze odpovídá na otázky ANO, NE, nevztahuje se. Nikde také není řečeno, že tato kontrola musí být naprosto důkladná, hloubková. Roční kontrola by měla spíše odhalit začínající nedostatky a závady a případně by měla být podnětem k další, hloubkové analýze stavu.

 

Je možné kontroly provádět v delších periodách než 1x ročně?

Ne. Nařízení vlády je prováděcím předpisem zákona č. 309/2006 Sb., úz. Požadavek na kontrolu nejméně 1x ročně, je tedy požadavek zákonný a jako takový nemůže být prodloužen. Naopak častější situací je, že si praxe žádá zkrácení periody. Zejména s ohledem na četnost a náročnost používání, druh stroje a zařízení, osoby, které jej obsluhují, požadavky výrobce a další.

 

Provádíme revize elektrických zařízení, jsou nutné i další kontroly?

Ano. Revize elektrického zařízení je úkon revizního technika elektrických zařízení, který na základě jejího provedení vydá jednoznačné stanovisko, zda je či není elektrické zařízení schopno dalšího bezpečného provozu, avšak pouze z hlediska elektrické bezpečnosti. Většina revizních techniků elektrických zařízení je dosti uvědomělých a samozřejmě, že v případě, kdy si na elektrickém zařízení všimnou i jiné závady, která přímo nesouvisí s elektrickým proudem, i o této Vás informují.

Kontrola stroje a zařízení, dle NV. č. 378/2001 Sb., by se však měla zaměřovat na všechny aspekty zařízení, nejen na elektro část. Dá se říct, že v rámci kontroly stroje a zařízení dle NV. č. 378/2001 Sb., může být provedena i revize elektrického zařízení, která je jakýmsi dílčím úkonem kontroly.

 

Vzorový protokol o kontrole stroje - v čem pomůže?

Vzorový protokol o kontrole stroje je vytvořen formou checklistu. To znamená, že jeho uživatel odpovídá na seznam otázek, které vyhodnocuje jako pravdivé, nepravdivé nebo nevztahující se k danému zařízení. Díky tomu je i laik schopen překontrolovat systematicky všechny důležité bezpečnostní aspekty provozovaného zařízení. Provedení kontroly je tak velmi efektivní, prokazatelné a účelné.

Do protokolu je samozřejmě možno uvést i další zjištění, navržená opatření a v jeho závěru, je provedeno vyhodnocení kontroly, tj. zda zařízení vyhovuje či nikoliv.

Další informace

Format

Narocnost

Podminky

Predpisy

Prokoho

Stran

Typ Produktu

Upravitelnost

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Vzorový protokol o kontrole stroje a zařízení, dle NV. č . 378/2001 Sb.“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat...

Kontaktní informace

Ing. Vít Hofman

IČ: 020 65 681
DIČ: CZ8602215072
Zerzavice 2146
686 01 Staré Město
Obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Prohlášení o zásadách Cookies (EU)
cart