banner bezpečáci diskuse

Každý zachránce by měl mít alespoň základní povědomí, jaké jsou zásady poskytování první pomoci. Ničemu nepomůže snaha zachránit, pokud končí tím, že i ze zachránce se stane úrazem postižená osoba. První pomoc by měla vždy být co možná nejefektivnější, to znamená rychlá a účelná.

 

Zásady poskytování první pomoci a jejich hlavní body

Mezi hlavní zásady poskytování první pomoci, patří následující body, ve kterých by každý občan měl mít jasno:

  1. Zajištění bezpečí (sobě, zraněnému, ostatním osobám);
  2. Volání zdravotnické záchranné služby;
  3. Základní laické vyšetření zraněné nebo nemocné osoby;
  4. Efektivní poskytnutí první pomoci;
  5. Mnohačetná poranění – zásady postupu první pomoci;
  6. Hromadný úraz – zásady třídění.

Ke každému bodu zde na webu naleznete samostatný článek.

Podstatné je, aby si každý zachránce uvědomoval rizika jak pro sebe, tak i pro ostatní osoby. Aby dokázal sebekriticky zvážit a zhodnotit své znalosti, dovednosti a možnosti. Aby dokázal udělat v danou chvíli a dané situaci maximum k záchraně života. A skutečně ne každý toto dokáže.

Spousta laiků své schopnosti zbytečně přeceňuje a pouští se do první pomoci až zbytečně zbrkle a hrdinsky a často tak sami přijdou újmě na zdraví. Nebo naopak svou horlivostí úrazem postiženému spíše přitíží, než-li pomohou. Další skupinou jsou ti zachránci, kteří se naopak velmi podceňují a než-by udělali alespoň něco, raději neudělají nic.

Ve všem hraje roli stres. Podstatné je také to, jak se zachovají ostatní lidé v okolí úrazu. Zda pasivně, či aktivně. I toto vše rozhoduje o tom, jak bude záchrana vypadat. Jisté je však to, že mnohem lépe bude vždy reagovat člověk, který prošel alespoň nějakou nějakou přípravou a zásady poskytování první pomoci slyšel nejen teoreticky, ale vyzkoušel si je i prakticky. My takovou přípravu nabízíme ve formě kurzů první pomoci.

Kurzy první pomoci zaměřujeme pro:

Rádi Vám na kurzu sdělíme nejen teorii, ale i praktické připomínky, abyste zásady poskytování první pomoci ovládaly i vy. Vše samozřejmě s aktuálními trendy a pravidly Guidelines ERC.

The following two tabs change content below.
Jsem nadšený "bezpečák!" Bezpečností práce žiji a bezpečnost práce mě živí. Služby bezpečnosti práce, požární ochrany, firemní ekologie a revizí zařízení poskytuji všem podnikajícím fyzickým i právnickým osobám. Bez rozdílu na jejich velikost či obor zaměření. Kromě toho také pořádáme praktické kurzy první pomoci a ve svém e-shopu nabízím vzorovou dokumentaci BOZP ke stažení.