Ing. Vít Hofman | SAW - Logo (www.sawuh.cz)

Místní provozní bezpečnostní předpis pro dopravníky [MPBP]

Provozujete-li zařízení pro plynulou dopravu materiálu (dopravníky), musíte mít vypracován místní provozní bezpečnostní předpis pro dopravníky. Tento je vyžadován nařízením vlády. Není nic snadnějšího, než využít vzorový místní provozní bezpečnostní předpis ke stažení od SAW!

149  s DPH / 123  bez DPH

K čemu místní provozní bezpečnostní předpis slouží?

Místní provozní bezpečnostní předpis pro dopravníky, tedy pro zajištění bezpečného provozu dopravníků slouží ke stanovení jasných pravidel, jak bezpečně provozovat a udržovat zařízení pro plynulou dopravu materiálů.

Zařízeními pro plynulou dopravu materiálů, jsou zejména:

  • pásové dopravníky;
  • šnekové dopravníky;
  • řetězové dopravníky;
  • korečkové dopravníky;
  • pneumatické dopravní systémy.

 

Kdo musí předpis mít?

Místní provozní bezpečnostní předpis pro dopravníky musí vést každý zaměstnavatel, který tato zařízení provozuje. Nařizuje mu to NV. č. 378/2001 Sb., úz.

 

Co ještě místní provozní bezpečnostní předpis pro dopravníky obsahuje?

Předpis obsahuje všechny nutné informace, které vyžaduje NV. č. 378/2001 Sb., úz, včetně např. zakázaných činností zaměstnanců a požadavků na provádění kontrol zařízení.

 

Proč musí být pro dopravníky zvláštní předpis?

Zařízení pro plynulou dopravu materiálů, tedy dopravníky, jsou považovány za zařízení s zvýšenou mírou ohrožení lidských životů a zdraví. Ve spojitosti s jejich provozem již bylo zaznamenáno velké množství pracovních úrazů, často velmi vážných až smrtelných.

Riziko spočívá zejména v zachycení osoby pohybujícími se částmi zařízení a následné amputace či skalpace. Velká část úrazů se stává při údržbě zařízení, proto i této oblasti je nutno věnovat zvláštní pozornost. Zejména je nutné mít podchycen systém spouštění a vzájemného blokování jednotlivých částí zařízení tak, aby k úrazu dojít nemohlo. Ideální je pro údržbu zařízení zavést systém LOTO.

Mezi další významná rizika patří riziko vzniku požáru nebo výbuchu. Dopravníky často přepravují hořlavé materiály, často také materiály sypké. Ty při pohybu a za působení vibrací často emitují prach, který může ve směsi se vzduchem vytvořit výbušnou atmosféru. Iniciačním zdrojem nemusí být jen samotný dopravník, ale také statická elektřina.

Dopravníky také obsahují velké množství pohyblivých částí, hřídelí, soukolí a styčných ploch. V případě jejich poškození může dojít k nárůstu tření, zvyšování teploty a vznícení dopravovaného materiálu nebo přímo části dopravníku.

Vzorový místní provozní bezpečnostní předpis pro dopravníky ke stažení, pamatuje i na tato rizika.

Další informace

Typ Produktu

Format

Narocnost

Podminky

Predpisy

Prokoho

, ,

Stran

Upravitelnost

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Místní provozní bezpečnostní předpis pro dopravníky [MPBP]“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat...

Kontaktní informace

Ing. Vít Hofman

IČ: 020 65 681
DIČ: CZ8602215072
Zerzavice 2146
686 01 Staré Město
Obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Prohlášení o zásadách Cookies (EU)
cart