Kdo může provádět revize hasících přístrojů?

Revize hasících přístrojů
5
(7)

Předně nutno uvést na pravou míru terminologii. Revize hasících přístrojů se neprovádí. Dle § 9, vyhlášky č. 246/2001 Sb., úz, se u hasících přístrojů provádějí tzv.: kontroly provozuschopnosti. Běžnou laickou veřejností je však stále za užíván pojem revize hasících přístrojů.

Doposud byla praxe taková, že tyto kontroly prováděli technici s osvědčením dle ČSN ISO 11602-2. To ale dnes již rozhodně nestačí!

Hasičský záchranný sbor ČR vydal závazné stanovisko pro sjednocení aplikační praxe a to mimo jiné na základě rozsudku Nejvyššího soudu č. j. 21 Cdo 1502/2016-138.

Z toho stanoviska jasně plyne, že kontroly provozuschopnosti hasících přístrojů smí provádět výhradně osoby s odbornou způsobilostí, dle zákona č. 133/1985 Sb., úz, konkrétně to jsou:

 1. osoba odborně způsobilá v požární ochraně;
 2. technik požární ochrany.

Pro provedení samotné kontroly hasícího přístroje není nutné osvědčení dle ČSN ISO 11602-2 a ani žádné proškolení či pověření výrobcem konkrétního typu hasícího přístroje!

Osvědčení dle ČSN ISO 11602-2 je nutné až pro provádění údržby hasícího přístroje (např. plnění, tlakování apod.).


Jak si tedy ohlídat revize hasících přístrojů?

Předně si ohlídejte, aby byla provedena kontrola provozuschopnosti hasícího přístroje, dle § 9, vyhlášky č. 246/2001 Sb.,úz, nikoli revize.

Dále si pohlídejte zejména to, aby kontrolu provozuschopnosti hasících přístrojů prováděla osoba s patřičným osvědčením.

Není možné, aby kontrolu provedla osoba bez osvědčení a to ani v případě, kdy osoba s osvědčením bude celou kontrolu tzv. zaštiťovat. Přímo kontrolor musí být držitelem osvědčení.

Jak v dokladu o kontrole provozuschopnosti, tak i na kontrolním štítku hasícího přístroje, musí být uvedeno číslo osvědčení kontrolující osoby.

Čísla osvědčení o odborné způsobilosti v požární ochraně mají některý z těchto tvarů:

 • Š – OZO;
 • Š – TPO;
 • Z – OZO;
 • Z – TPO;

kdy za uvedené tvary se uvádí konkrétní číslo / rok. Např. Š – OZO – 34 / 2015.


Hrozí nějaké sankce?

Ano, určitě hrozí. A pozor. Ne jen osobě, která provádí kontrolu hasících přístrojů bez patřičného osvědčení, ale zejména Vám, provozovatelům hasících přístrojů. Provozovatel nesmí pověřit provedením kontroly osobu, která k ní nemá oprávnění. Vybírejte tedy z techniků pečlivě a nejprve si nechte předložit osvědčení.


A co ostatní požární zařízení?

Tzv. požárně bezpečnostní zařízení (PBZ) jsou na tom zcela stejně. Jejich kontroly smí provádět výhradně osoby s platným osvědčením o odborné způsobilosti v požární ochraně nebo technici požární ochrany. O tom jsem již na webu pojednával dříve, v tomto článku o kontrolách požárně bezpečnostních zařízení.

Byl pro vás článek užitečný?

Klikněte na hvězdičky pro ohodnocení článku.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 7

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo článek ohodnotí. Děkuji.

Pokud se vám článek líbil...

Sledujte mě na sociálních sítích.

Omlouvám se, že pro vás nebyl tento článek užitečný a děkuji za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte mně, jak mohu tento článek vylepšit.

3 názory na “Kdo může provádět revize hasících přístrojů?”

 1. Osvědčení odborné způsobilosti vydané před r. 1999 mají tvar Š-XX/XX nebo Z-XX/XX.

 2. Přečetl jsem si judikát NS i závazné stanovisko HZS a v obou případech je řeč pouze o požárně bezpečnostním zařízení, nikoliv o věcných prostředcích PO (tedy hasicích přístrojích). Jak to tedy s tou odbornou způsobilostí při kontrole provozuschopnosti hasicích přístrojů je?

  1. Bylo to již mnohokráte zmiňováno. Nejsem právník a nechci se tedy dále pouštět do výkladu soudních judikátů. Ve zkratce jde o to, že přestože judikát řeší PBZ, rámcově se dotýká i VPPO.
   Za mě tedy smí kontrolu provozuschopnosti VPPO, tedy i hasících přístrojů, provádět pouze držitel osvědčení TPO / OZO PO.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to Top